Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt pn. „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca” z dofinansowaniem w Programie „Patriotyzm Jutra”

Drukuj
Utworzono: wtorek, 25, kwiecień 2023

Muzeum Historii Polski po raz piętnasty przyznało dofinansowania w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Program ten służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. W ramach Programu o dotację na realizację projektów z zakresu edukacji historycznej (tj. warsztaty, spacery historyczne, wystawy czasowe, gry terenowe, wywiady i spotkania ze świadkami historii, spektakle, działania artystyczne i edukacyjne, kampanie i akcje społeczne, a także portale internetowe promujące historię) mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całej Polski, w szczególności: stowarzyszenia, fundacje, muzea regionalne, domy i lokalne centra kultury, biblioteki.

W tegorocznej 15. edycji Programu, spośród 778 nadesłanych zgłoszeń Zespół Sterujący w trybie konkursowym zdecydował o przyznaniu dofinansowań na realizację 117 zadań na łączną kwotę blisko 3,5 mln złotych.

Niezwykle miło nam poinformować, że na wysokiej 8. pozycji z projektem pn. Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca, uplasowało się Gminne Centrum Kultury i Sportu, które otrzymało dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w wysokości 9000 zł (nr wniosku MHP/PJ/XV/2023/221). Projekt realizowany przez Żarowską Izbę Historyczną, działającą w ramach GCKiS, otrzymał łączną końcową ocenę 91,5 pkt (max. 94 pkt).

Projekt pn. „Mieszkańcy Ziemi Żarowskiej w szeregach antykomunistycznej organizacji Rzeczpospolita Polska Walcząca” to patriotyczny hołd dla członków podziemia niepodległościowego, którzy do niedawna żyli wśród nas. Utrwalenie pamięci i wiedzy o czynach tych osób, jak też wiedzy o mało dziś znanej organizacji, do której należeli, to nie tyle temat wiodący niniejszego przedsięwzięcia, co nasz patriotyczny obowiązek. Głównym działaniem w projekcie realizowanym na terenie miasta Żarów i skierowanym do mieszkańców całej gminy, będzie wystawa plenerowa prezentująca sylwetki bohaterów – członków Rzeczpospolitej Polski Walczącej, towarzyszący jej cykl prelekcji historycznych dot. problematyki niepodległościowej po 1945 r. oraz konkurs plastyczny dla najmłodszych o tematyce „Portret Bohatera Polskiego Podziemia Niepodległościowego”.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.