Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna - relacja

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 03, lipiec 2023

W dniu 30 czerwca 2023 roku w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej, odbyła się XXIII Żarowska Prelekcja Historyczna. W programie Prelekcji przygotowane zostały dwa wykłady: "Messtischblatt. Mapy mówiące o przeszłości – Bogdan Mucha oraz "Pochówki antywampiryczne i postacie demonologiczne" – Katarzyna Sobota-Liwoch. Archiwalne mapy to bardzo cenne źródło informacji o środowisku przyrodniczym i jego przemianach powstałych w wyniku działalności człowieka. Mapy te są ważnym komponentem w trakcie badań nad rekonstrukcją krajobrazu kulturowego, pozostającego w kręgu zainteresowań historyków, geografów i archeologów – mówił podczas swojego wykładu archeolog Bogdan Mucha. Dla zgromadzonej publiczności przygotowana została obszerna prezentacja multimedialna, która przedstawiła i utrwaliła tematykę związaną z historią dawnej kartografii Śląska od XVIII wieku po okres II wojny światowej. Uczestnicy prelekcji mieli okazję obejrzeć m.in. mapy sporządzone przez znanych kartografów takich jak: Johann Wolfgang Wieland, Christian Friedrich von Wrede, Ludwig Wilhelm von Regler, Carl von Müffling oraz Carl von Decker.

Pośród materiału archiwalnego zaprezentowane zostały liczne mapy tzw. Quadratmeilenblätter z lat 1816-1822, Preußische Urmesstischblätter z lat 1820-1876. Prowadzący prelekcję najwięcej miejsca poświęcił jednak mapom Topographische Karte Messtischblatt, omawiając szczegółowo dwa arkusze: Striegau (Strzegom) oraz Ingramsdorf (imbramowice) oraz utrwalone na nich znaki kartograficzne, tj. dawne pomniki przyrody (Naturdenkmal), zabytki kultury (Kulturdenkmal), kamienne słupy graniczne i drogowskazy, młyny wodne i wiatraki, skalne wyrobiska i kamieniołomy, cegielnie i torowiska kolejek, kapliczki oraz miejsca, które zostały już dzisiaj zupełnie zapomniane. To była prawdziwa wycieczka w czasie dla uczestników prelekcji pt. "Messtischblatt. Mapy mówiące o przeszłości".

Niestety z przyczyn niezależnych od organizatorów, nie odbył się drugi z zaplanowanych wykładów. Pani Katarzyny Sobota-Liwoch zagości jednak z tematem "Pochówki antywampiryczne i postacie demonologiczne", na kolejnej Żarowskiej Prelekcji Historycznej, która zaplanowana została w drugiej połowie września.

Organizatorzy XXIII Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają Serdeczne Podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych za udział w spotkaniu.

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.