Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Stahlhelm - historyczne pamiątki przekazane do zbiorów Izby

Drukuj
Utworzono: piątek, 19, styczeń 2024

Stahlhelm (pol. Hełm stalowy) to potoczna nazwa różnych modeli niemieckich stalowych hełmów wojskowych, wyposażonych w charakterystycznie wydatny nakarczek. Pierwsze Stahlhelmy zostały pomyślnie przetestowane w listopadzie 1915 roku. I oficjalnie przyjęte w armii niemeickiej jako Stahlschutzhelm Modell 1916 (skr. M1916, M16). Kolejny model wprowadzono w 1918 r. (M1918, M18). Do końca I wojny światowej wyprodukowano ok. 8,5 mln Stahlhelmów (wszystkich wersji). 25 czerwca 1935 r. naczelne dowództwo nowo utworzonego Wehrmachtu przyjęło na wyposażenie nowy hełm jako Stahlhelm Modell 1935 (skr. M1935, M35), i nakazało zastąpić nim wszystkie poprzednie modele. Po wybuchu II wojny światowej, konstrukcję hełmu nieznacznie uproszczono w celu lepszego dostosowania jej do masowej produkcji. Produkowano wówczas m.in. modele M1940 i M1942.

Stahlhelm (pełna nazwa Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten – pol. Hełm stalowy, Związek Żołnierzy Frontowych), to również nazwa niemieckiej paramilitarnej, nacjonalistycznej i antyrepublikańskiej organizacji uczestników I wojny światowej, która została założona 25 grudnia 1918 roku przez Franza Seldtego. Organizacja powstała w celu zwalczania ruchu socjalistycznego i komunistycznego biorąc udział w walkach Freikorpsu i będąc finansowanym przez wielką burżuazję niemiecką. W roku 1934 roku w okresie ujednolicania życia społecznego, politycznego i instytucjonalnego w nazistowskich Niemczech przemianowany na Nationalsozialistischer Deutscher Frontkämpferbund (pol. Narodowosocjalistyczny Związek Bojowników Frontowych), zintegrowany ze Sturmabteilung (SA), a następnie rozwiązany w 1935 roku.

Miniatura niemieckiego hełmu Stahlhelm oraz pamiątkowa wpinka organizacji Stahlhelm 1923-1933 Sudetengau (Okręg Sudecki) to relikty przeszłości, które do Żarowskiej Izby Historycznej przekazali panowie Jerzy oraz Marek. Składamy Serdeczne Podziękowania.

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.