Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Łazek - pierwsza wycieczka w ramach projektu "Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej"

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 05, luty 2024

Łazek to mało znane wzniesienie o wysokości 225 m n.p.m., położone pomiędzy wsiami Łażany i Kruków, tuż nad skrajem Kopalni Graniodiorytu „Łażany II” (przedpole Sudetów Środkowych w obrębie masywu Strzegom – Sobótka). Okolice wspomnianego wzniesienia były penetrowane przez miejscową ludność już w epoce brązu ok. 1100 lat p.n.e. Z okolic Łażan i terenu rozpościerającego się w stronę Łazka, znane są bowiem, znaleziska archeologiczne związane z dwiema osadami tzw. kultury łużyckiej oraz płaskimi cmentarzyskami ciałopalnymi.

To właśnie Łazek był celem pierwszej wyprawy pieszej w ramach projektu „Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej”, który realizowany jest wspólnie przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Koło PTTK „Żarodreptaki”, Żarowską Izbę Historyczną oraz Partnerów z kulturą.

4 lutego 2024 r. o godz. 10:00, liczna grupa miłośników lokalnej turystki, choć nie tylko z Gminy Żarów, ale również m.in. ze Świdnicy oraz Jeleniej Góry, wyruszyła w ok. 4,5 km trasę (w jedn a stronę do miejsca docelowego). Trasa wycieczki wiodła spod Żarowskiej Izby Historycznej, ulicami Szkolną, Sikorskiego, 1 Maja i dalej tzw. „Dworską Drogą” aż do Łażan. Tutaj podczas krótkiego postoju, archeolog Bogdan Mucha opowiedział kilka słów o miejscowym kościele filialny, ruinach pałacu, szkole katolickiej oraz pozostałościach pomnika z czasów I wojny światowej. Dalsza trasa wycieczki wiodła ul. Strzegomską oraz Leśną, aby po opuszczeniu Łażan skierować się polną drogą w kierunku północnym. Pomimo niesprzyjającej aury w postaci silnego wiatru oraz opadów deszczu, wzniesienie Łazek zostało „zdobyte” przez uczestników wyprawy. Po wspólnej fotografii i kilku słowach o prehistorii tego bardzo interesującego miejsca, uczestnicy wycieczki dotarli do parku w Łażanach, gdzie odbyło się wspólne ognisko. Nasi goście z Jelenie Góry mieli również okazję zwiedzić Żarowską Izbę Historyczną pod dotarciu do Żarowa.

Przypominamy harmonogram kolejnych wycieczek w ramach projektu „Korona Wzgórz Ziemi Żarowskiej”:

❶ 5 lutego - Góra Krukowska - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
❷10 marca - Kapliczna Góra - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
❸14 kwietnia - Bystrzyk i Obidowa - start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
❹ 28 kwietnia - Wierzbnik – start godz. 10:00, Żarowska Izba Historyczna
❹ 19 maja Pyszczyńska Góra – start godz. 10:00, Imbramowice, stacja PKP

Pozostałe informacje znajdziecie >>> tutaj

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.