Porcelana z wytwórni Porzellanfabrik Bareuther AG
Kolekcja porcelany w Żarowskiej Izbie Historycznej powiększona o kolejne eksponaty. Tym razem jest to część serwisu (dzban, cukiernica, mlecznik, trzy filiżanki), którego producentem jest nieistniejąca już wytwórnia Porzellanfabrik Bareuther AG z bawarskiego Waldsassen. Sygnatury wskazują na lata produkcji 1931-1945. Porcelanę do naszych zbiorów przekazała Alicja. Składamy Serdeczne Podziękowania
Wytwórnia ceramiki, która była zalążkiem przyszłej fabryki powstała w Waldsassen w 1866 roku. Jej założycielem był Johann Mathäus Riess, który zdobył doświadczenie w fabryce C.M. Hutschenreuther. Pierwszy właściciel zmarł już po roku i zastąpił go syn Johann Riess. Firma pod nowym kierownictwem w 1875 roku rozpoczęła produkcję porcelany.
W następnych latach fabryka popadła w kłopoty finansowe i z tego powodu będąc na skraju bankructwa trafiła w ręce Wilhelma Schreidera. Już rok później została ponownie sprzedana. Nowymi właścicielami zostali Max Jena, Ernst Ploß i Oskar Bareuther. Spółka przyjęła nazwę Bareuther & Co. Max Jena opuścił firmę w 1887 roku. Od tamtej pory aż do 1904 roku działała pod nazwą Porzellanfabrik Bareuther & Co. Na przełomie wieków spółka zyskała doskonałą reputację jako producent wysokiej jakości porcelany. W 1904 roku została przekształcona w spółkę akcyjną. W 1930 roku zatrudnienie sięgnęło 700 osób. Podczas II wojny światowej fabryka uległa prawie całkowitemu zniszczeniu. Mimo to, zarząd zdecydował się na zatrudnienie dużej części przesiedlonych ze Śląska, byłych pracowników Porzellanfabrik Königszelt A.G. W 1949 roku fabryka znowu działała pełną parą. W 1969 roku doszło do fuzji z Gareis, Kühnl & Cie. Produkcję kontynuowano pod nazwą Porzellanfabrik Waldsassen Bareuther & Co. A.G. Jak większość niemieckich producentów porcelany, spółka w latach 80. i 90. minionego wieku borykała się z coraz większą konkurencją zagranicznych, tańszych producentów porcelany. Ostatecznie w 1994 roku złożono wniosek o upadłość.
Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Przygotował
Bogdan Mucha