Przydomowe znalezisko w Żarowie

Utworzono: środa, 03, kwiecień 2024

Dawny Saarau odkrywa swoje tajemnice. Tym razem jest to znalezisko z Luisenstrasse, obecnej ul. Cichej w Żarowie. Podczas rozkwitu przemysłowego Żarowa, dawni mieszkańcy z pewnością nie posiadali pojemników na wszelkie odpady. Niewątpliwie radzili sobie w inny sposób. Sprawę w 100% załatwiała wykopana na tyłach posesji dziura, do której wrzucane były wszelkie niepotrzebne rzeczy. Na taki właśnie przydomowy śmietnik, natrafił podczas uprawy ogródka pan Kamil wraz z córką Hanią. Wszystkie wykopanie przedmioty przekazali do Żarowskiej Izby Historycznej.

Pośród najciekawszych jest cukiernica - wytwór Porzellanfabrik Königszelt A.G. (1886-1945) oraz pieprzniczka - wytwór Striegauer Porzellanfabrik AG vorm. C. Walter & Co. (1898-1933). Przedmioty przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej, datowane są ogólnie od 2 poł XIX w. po lata 30/40 XX w. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie określić czasu, kiedy trafiły na „przydomowy śmietnik”. Mógł to być proces długotrwały lub jednorazowy zrzut przedmiotów niepotrzebnych, wykonany podczas porządkowania domostwa. Nie mnie jednak, nawet rozbite szkła i porcelana są świadectwem historii byłych mieszkańców naszego miasta.

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przygotował