Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XXV Żarowska Prelekcja Historyczna

Drukuj
Utworzono: wtorek, 09, kwiecień 2024

Żarowska izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, serdecznie zapraszają na XXV Żarowską Prelekcję Historyczną, która odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00 w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Wstęp na wydarzenie bezpłatny.

Po raz drugi w gościnnym Żarowie będziemy mieli przyjemność (Piotr Kucznir i Agnieszka Łabuz) zaprezentować Państwu bardzo ciekawe historie regionu oparte w głównej mierze na tajnych dokumentach Polskich jak i tajnych dokumentach CIA. Przedstawimy także interesujące dane, gromadzone w latach 40-tych i późniejszych, na temat przestępczości, która po wojnie zamieniła te ziemie, w dosłownym słowa znaczeniu, w Dziki Zachód. Gdzie zbrodnie i kradzieże miały miejsce co dzień. Pozwolimy sobie także pokrótce opisać wrogą działalność niemieckich organizacji jakie utworzono tuż przed zakończeniem drugiej wojny światowej, a które miały destabilizować w sposób zbrodniczy nową rzeczywistość naszego regionu… Będzie więc dużo tematów mało znanych (Lebensborn, sztuka zdegenerowana, kryształki…) i mało znanych historii. Będzie też, rzecz jasna, o mieście Żarów i jego istnieniu w dokumentach CIA. Zapraszam serdecznie wszystkich ! Zobaczcie i posłuchajcie niesamowitych opowieści – mówi Piotr Kucznir, dziennikarz, pisarz, przewodnik zamkowy, prezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha.

W czerwcu minie dokładnie 110 lat od wybuchu I wojny światowej, która miała miejsce w latach 1914-1918. Ten na pozór krótki odcinek czasu dla milionów walczących na frontach I Wojny Światowej żołnierzy, okazał się straszliwą hekatombą śmierci. Wojna na której każdy dzień przypadało średnio 5 tysięcy zabitych, a czasem dziesięć razy więcej, zebrała szczególnie krwawe żniwo na polach Francji i Belgii. Na ośmiu walczących wypadał jeden zabity, a co trzeci był ranny, często w stopniu dożywotniego kalectwa. Cesarstwo Niemieckie okupiło udział w tej okrutnej wojnie śmiercią ponad 1,8 mln powołanych pod broń żołnierzy (jeden zabity przypadał 35 mieszkańców tego państwa). Według list strat armii niemieckiej z lat 1914-1919, udział w I wojnie światowej wzięło 311 mieszkańców dawnego Saarau. Spośród nich: 98 poległo lub zmarło w szpitalach, 35 zaginęło, 145 zostało rannych (w tym 37 ciężko), 33 trafiło do niewoli. Mieszkańcy dawnego Żarowa walczyli w największych bitwach Wielkiej Wojny, m.in. pod Verdun, nad Sommą, pod Artois i Ypres. O mieszkańcach Ziemi Żarowskiej na frontach Wielkiej Wojny, opowie – Bogdan Mucha, archeolog i historyk, autor publikacji historycznych, specjalista d/s zbiorów muzealnych w GCKiS Żarów.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 26th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.