Miesiąc maj pod znakiem edukacji historycznej

Utworzono: poniedziałek, 03, czerwiec 2024

W maju br Żarowska Izba Historyczna realizowała kolejne zajęcia, wycieczki oraz ekspozycje z myślą o historycznej edukacji najmłodszych mieszkańców gminy Żarów. Najpierw w dniu 14 maja w Izbie gościły dzieci z Bajkowego Przedszkola w Żarowie, dla których przygotowana została specjalna prelekcja dotycząca m.in. szczątków prehistorycznego mamuta, produkcji cegieł w żarowskiej fabryce, a także przeznaczenia zabytkowych przedmiotów codziennego użytku. Z kolei 21 maja, odbyła się wycieczka terenowa uczniów klas IIa i IIIc ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. Podczas wycieczki dzieci poznawały historię rozwoju żarowskiego przemysłu oraz architekturę zabudowy miejskiej. Sporo miejsca zajęła prelekcja o budynkach mieszkalnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, zbudowanych w stylu eklektycznym, modernistycznym, neogotyckim i secesyjnym. Tydzień później, 28 maja w Żarowskiej Izbie Historycznej po raz pierwszy gościli uczniowie klasy Ib ze Szkoły Podstawowej w Żarowie. Również dla nich przygotowana została specjalna prelekcja, przybliżająca lokalną historię oraz eksponaty. W ostatni dzień maja, miała miejsce plenerowa ekspozycja podczas pikniku rodzinnego przy ul. 1 Maja w Żarowie. Po raz drugi Żarowska Izba Historyczna, zaprezentowała na swoim stoisku eksponaty związane z żarowskim przemysłem i jego dokumentacją w postaci kronik. Przedmioty związane z dawną działalnością handlową, bogaty zestaw przedmiotów codziennego użytku, militariów i innych pamiątek związanych z Żarowem.