Wystawa plenerowa pt. Terenowa obrona przeciwlotnicza w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika" Żarów 1953-1967

Utworzono: piątek, 21, czerwiec 2024

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na plenerową wystawę pt. Terenowa obrona przeciwlotnicza w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych "Organika" Żarów 1953-1967. Miejsce i czas trwania wystawy: Skwer Kulmiza przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Wystawa ogólnodostępna w dniach od 21 czerwca do 23 sierpnia 2024 r.

Tematyka wystawy: W 1951 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę o powołaniu Terenowej Obrony Przeciwlotniczej (TOPL) na czele z Komendą Główną Obrony Przeciwlotniczej (OPL), podporządkowaną Urzędowi Rady Ministrów. Uchwała Rady Ministrów będąca aktem wykonawczym do ustawy, zobowiązywała wszystkie organy władzy, urzędy, instytucje, zakłady pracy i organizacje społeczne - do przygotowania terenowej obrony przeciwlotniczej.

Wszystkie przedsięwzięcia TOPL w początkowym okresie zostały podporządkowane ochronie ludności i ważnych obiektów przed skutkami bombardowań lotniczych i napadu gazowego, a w latach następnych - także przed działaniem broni jądrowej, która stanowiła nowy i niezwykle niebezpieczny wynalazek.

W początkowym okresie TOPL do wykonywania zadań ratowniczych przewidziano specjalne jednostki typu cywilnego, tzw. grupy unitarne i grupy samoobrony. Pierwsze pojawiły się około 1953 roku jako jednostki TOPL.

Na terenie Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie, komendantem Obiektowej Grupy Unitarnej został dyr. F. Komandowski, szefem – Buszkiewicz, a od 5 listopada 1953 roku, Stanisław Stańczak. Zorganizowano 5 drużyn specjalistycznych:: medyczno-sanitarna – 37 członków; przeciwpożarowa – 27 członków; przeciwchemiczna – 11 członków; remontowo-budowlana – 16 członków; ochrony – 24 członków. Razem 114 osób.