Spacer historyczny po Imbramowicach

Utworzono: poniedziałek, 19, sierpień 2024

17 sierpnia 2024 r. odbył się Spacer Historyczny po Imbramowicach zorganizowany wspólnie przez KGW Imbramowice oraz Żarowska Izba Historyczna / Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W sobotnie popołudnie, zebrani mieszkańcy Imbramowic, Tarnawy, Żarowa oraz Jaworzyny Śląskiej, udali się na swego rodzaju wędrówkę „w czasie”. W ramach spaceru omówione zostały następujące zagadnienia historyczne: początki osady Ingramsdorf w XIII wieku i jej późniejszy podział na działy ziemskie, historia powstania kościoła parafialnego pw. WNMP oraz jego wyposażenia, budowa linii kolejowej i dworca kolejowego, katastrofa kolejowa z 1877 r., manewry armii pruskiej w 1835 r., wizyta cesarza Wilhelma I Hohenzollerna w 1875 r., pobyt jeńców wojennych w Imbramowicach podczas II wojny światowej, cegielnia Ingramsdorfer Tonwerke, walki w pobliżu Imbramowic w 1945 r. oraz wiele in.

Podczas sobotniej wędrówki nie brakowało licznych pytań dotyczących przeszłości Imbramowic oraz wspomnień mieszkańców „jak to było w minionych latach”. Spacer zakończył poczęstunek w świetlicy wiejskiej, zorganizowany przez panie z KGW Imbramowice. Zapewniamy, że to nie ostatnie „spotkanie z historią” w Imbramowicach. Już jesienią spotkamy się na świetlicy wiejskiej podczas prelekcji „Ingrammi villa, Ingramsdorf, Izabelin, Imbramowice – 730 lat historii”.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników za udział w odbytym spacerze