Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejna "Kulmizówka" w naszych zbiorach

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 30, wrzesień 2024

Nasza kolekcja wyrobów żarowskiej wytwórni cegieł, została powiększona o kolejny interesujący eksponat opatrzone sygnaturą KULMIZ. Jak napisał nasz darczyńca:

„Dzień dobry, nazywam się Janusz i piszę do Państwa z gm. Nowy Duninów na pograniczu Mazowsza i Kujaw. Znalazłem u Was kilka ciekawych informacji o cegłach Kulmiz, dlatego postanowiłem napisać. Dwa lata temu kupiliśmy z żoną działkę na wsi i postawiliśmy tu mały drewniany domek. Działka stała pusta od lat 60 kiedy tu zburzono 100 letnie gospodarstwo. Podczas budowy znalazłem osobiście w gruncie takie jakby pustaki z piaskowca mam ich ok. 30 szt. cegieł/pustaków chyba do robienia sklepień łukowych.

Na każdej jest bardziej lub mniej widoczny znak Kulmiz. Znalazłem dla nich zastosowanie jako schodek i murek, zdjęcia załączam. Jestem ciekawy z której fabryki Kulmiz mogą pochodzić i ile mają lat. Dla mnie są fajną ciekawostką więc postanowiłem się z Wami podzielić swoim znaleziskiem”.

Pan Janusz napisał do Nas ponownie, po odpowiedzi, której mu udzieliliśmy … „Bardzo dziękuję za odpowiedź i informację o pochodzeniu cegieł znalezionych u mnie. Super że udało się Wam to sprawdzić. Skoro jednak nie macie takiej w swoich zbiorach to chyba należałoby coś z tym zrobić, proszę napisać na jaki adres dokładnie mam wysłać Wam jedną z moich Kulmizówek, wybiorę jakąś ładna sztukę. Nie są to jednak cegły w zbyt dobrym stanie. Możliwe że będą jeszcze kiedyś ładniejsze to Wam wyślę na podmiankę, a tym czasem poślę jedną z tych”.

Cegła przysłana przez pana Janusza to prawdziwy niestandardowy gigant o wymiarach: 19x24 cm szerokość, ok. 39 cm długość, 13 cm grubość. Bardzo Dziękujemy za tak interesujący prezent.

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.