Zasłużona społecznie córka Eugena von Kulmiz

Utworzono: poniedziałek, 28, marzec 2011

Hildegarda Augusta Eliza Helena Charlotta von Kulmiz, córka Eugena Carla Johannesa von Kulmiz i Anny Marii Petrei von Moltke urodziła się 5 maja 1884 roku w Ida- und Marienhütte (osada przemysłowa powstała w latach 40-tych XIX wieku na pograniczu gruntów żarowskich i łażańskich, od 1939 r. w granicach Żarowa). Lata swej młodości spędziła w rodzinnej posiadłości von Kulmizów w Mrowinach (niem. Konradswaldau).

Hildegard von Winterfeld (rodowe nazwisko von Kulmiz) na fotografiach z 1920 (po prawej) i 1955 r. (po lewej)

W 1908 roku córka bogatego przemysłowca poślubiła właściciela ziemskiego z wykształcenia adwokata, Friedricha von Winterfeld i przeprowadziła się do jego majątku w Neuendorf koło Neustadt/Dosse (okręg Ostprignitz-Ruppis w Brandenburgii). Tam też założyła kółko śpiewacze oraz Związek Młodzieży Żeńskiej, którym osobiście kierowała. Dzięki wielkim umiejętnością organizacyjnym w niedługim czasie objęła funkcję przewodniczącej Powiatowego Stowarzyszenia Pomocy Kobiet. W czasie I wojny światowej Hildegard von Winterfeld organizowała liczne zbiórki funduszy dla jednego z lazaretów, w którym odwiedzała rannych żołnierzy. Za pomoc w czasie wojennym została odznaczona orderem zasługi oraz medalem Czerwonego Krzyża III klasy.

Dokument z 09.01.1950 r. do Ewangelickiego Konsystorium w Berlinie, podpisany przez Hildegard von Winterfeld

Medal Niemieckiego Czerwonego Krzyża III Klasy

W okresie późniejszym, dokładnie od 1922 aż do 1953 roku pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Pomocy Kobiet w Brandenburgii. Kiedy weszły w życie nowe przepisy Ewangelickiej Konstytucji Kościelnej (w 1922 r.), Hildegard von Winterfeld wybrana została jako jedna z pierwszych kobiet na delegatkę do Synodu Brandenburgii, a także w ostatniej kadencji na członka senatu kościelnego. Przez wiele lat jej bliskim współpracownikiem był pastor Gerhard Schröder, (ur. 12 lutego 1900 r.w Mrowinach; zm. 1982 r. w Zossen), który w latach 1938-53 pełnił funkcję dyrektora zarządu Stowarzyszenia Pomocy Kobiet w Brandenburgii. Hildegard von Winterfeld zmarła w wieku 96 lat w Wetzlar (Hesja).

Pochodzący z Mrowin (Konradswaldau) pastor Gerhard Schröder, 1938-53 dyrektor zarządu Stowarzyszenia Pomocy Kobiet w Brandenburgii

Stowarzyszenie Pomocy Kobiet Protestanckich (ogólnokrajowe) powstało w Poczdamie 1 stycznia 1899 roku pod patronatem cesarzowej Augusty Wiktorii. Jego główną siedzibą był budynek administracyjny przy Mirbachstraße 1. W 1945 roku radzieckie władze okupacyjne przejęły obiekt, w którym umieściły więzienie KGB. Stowarzyszenie odnowiło swoją działalność w 1949 roku pod nazwą „ Pomoc Protestanckich Kobiet w Niemczech”. W 1994 roku odzyskało budynek administracyjny w Poczdamie, w którym obecnie funkcjonuje muzeum.

Pamiątkowa kartka Stowarzyszenia z wizerunkiem cesarzowej Augusty Wiktorii jako patronki

Stowarzyszenie Pomocy Kobiet w Brandenburgii (regionalne) powstało 4 marca 1902 roku i dołączyło do ok. 80 innych organizacji tego rodzaju. Po 1914 roku Stowarzyszenie to było największą organizacją na terenie całej prowincji. W okresie I wojny światowej promowało szczególnie wolontariat o charakterze misyjnym w opiece na rannymi żołnierzami oraz inwalidami powracającymi z wojny.

Opaska na rękaw (po lewej) i wpinka Stowarzyszenia (po prawej)

Ilustracje za: Wikipedia oraz http://www.brandenburgische-frauenhilfe.de/