Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spacerkiem po Żarowie: Dominium

Drukuj
Utworzono: piątek, 20, lipiec 2012

Żyjmy w ciągłym pośpiechu. Pędzimy często nie zauważając piękna naszego otoczenia. Mijamy miejsca niezwykłe, ciekawe swoją historią i nie zauważamy ich. Ostatnimi czasy, uświadomiłem sobie, że podczas spaceru człowiek odrywa się od szarej, często meczącej codzienności i zaczyna dostrzegać rzeczy, których dotychczas nie dostrzegał. Nasze miasteczko i jego okolice kryją wiele niezwykle urokliwych zakątków. Na niektóre z nich chciałbym zwrócić większą uwagę.

Oto najstarsza zachowana budowla na terenie naszego miasta – budynek gospodarczy dawnego Dominium, czyli gospodarstwa rolnego, będącego częścią kompleksu łażańskiego , który stanowiły: Łażany, Żarów, Piotrowice i Nowice. Powstał on w XVII w., a status majoratu, czyli ordynacji, otrzymał w 1806 r. Jego właścicielami były rodziny von Burghaus (do 1885 r.) i von Pfeil-Burghauss (do 1945 r.). W 1945 r. majątek przejęło Państwo Polskie.

Zabudowania folwarku żarowskiego powstały w drugiej połowie XIX w. Były to 4 budynki gospodarcze i (w szczytowym okresie) 8 domów mieszkalnych zamieszkałych nawet przez 187 osób. Zapewne wielu mieszkańców Żarowa pamięta jeszcze całą zabudowę dawnej posiadłości, w tym okazałą stodołę. Budynek wraz z przylegającą do niego kuźnią, są jedynymi wykonanymi z kamienia zabytkami na terenie naszego miasta. Warto zwrócić uwagę, jak żmudna i misterna to była robota. Kamienie o nieregularnym przecież kształcie, są dopasowane do siebie i powiązane jak cegły. Warto byłoby zachować je jako świadectwo rozwoju Żarowa, dla przyszłych pokoleń.

                                                                                                                                                                         Andrzej Bielec

P.S. Zdaję sobie sprawę, iż moja wiedza jest bardzo niepełna, rzekłbym nawet – fragmentaryczna. Dlatego proszę, o ewentualne sprostowania, uzupełnienia i informacje na ten i inne tematy związane z historią naszej Małej Ojczyzny. Proszę je kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.