Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tajemnicza płyta nagrobna z 1618 roku w Bogdanowie

Drukuj
Utworzono: piątek, 29, lipiec 2011

Niespełna dwa tygodnie temu do Żarowskiej Izby Historycznej napłynęła prośba od Pana Marka Mazura o pomoc w odczytaniu inskrypcji zamieszczonej na kamiennej płycie nagrobnej, która odnaleziona została podczas prac porządkowych przy kościele filialnym pw. Matki Boskiej Anielskiej w Bogdanowie (gm. Kostomłoty, pow. Środa Śląska). Odczytanie tekstu wyrytego w kamiennej płycie okazało się jednak nie lada wyzwaniem. Dzięki pomocy Pani Johanny Kutschery z Muzeum Śląskiego w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz) udało się ostatecznie napisy przetłumaczyć.

 

                                       ANNO J6J8 DEN 21 SEP:                                      
WAR DER TAG DES H: APOS
TELS MAT (THÄUS) .. IST IN GOT
SELIGLICH VERSCHIDEN DIE
ERBARE VND UVGENDSAME
FRAW VRSVLA HERR GERORGI
SCHOLZENS GEWESTE
EHLICHE HAVS FRAW IHRES              
ALTERS 46 IAHR, WELCHE
BEYSAMMEN IN DER EHE
GESESSEN 11 JHAR DERER
SEELEN GOT DER ALLMECH
TIGE  GENEDIG VND BARM-
HERZIG SEIN AVCH NEBENST
ANDEREN CHRISTGLAVBII
GEN EINE FROLICH AVFFER
STEHVNG AM IVNGSTEN
TAGE VERLEIHEN WOLLE
LIGT ALHIER BEGRABEN      

W roku 1618, 21 września, w dniu Św. Apostoła Mat(eusza) w Bogu błogo zmarła poważana i cnotliwa pani Ursula, pana Georgiego Scholza poślubiona pani domu w wieku 46 lat, która łącznie spędziła 11 lat w małżeństwie, jest tutaj pochowana. Bóg wszechmocny niech będzie jej duszy łaskawy i litościwy oraz innym wiernym chrześcijanom i zechce jej darować wesołego zmartwychwstania w dniu Sądu Ostatecznego

Składamy serdeczne podziękowania Pani Johannie Kutschera za okazaną pomoc

Wir geben herzliches Dankeschön an Frau Johanna Kutschera (Dipl.-Museologin, Schlesisches Museum zu Görlitz)  für seine Hilfe

Pierwsza wzmianka o Bogdanowie „villa Bogdani” pochodzi z 1175 roku. Wedle przekazów wieś założona została przez hrabiego Bogdana, od którego imienia zaczerpnęła swoją nazwę. Po 1175 roku miejscowość nadana została konwentowi cystersów z Lubiąża. Ten jednak po dwóch latach administracji sprzedał dobra wraz ze wszystkimi świadczeniami. Już w 1202 roku Bogdanów powrócił na nowo we władanie  cystersów, którzy wybudowali we wsi folwark i dwór. Wieś nosiła wówczas nazwę Nova curia (z łac. nowa troska). Majętności pozostały w rękach klasztornych, aż do sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 roku. W późniejszym okresie były one własnością prywatną. W latach 60-tych XIX wieku, folwark w Bogdanowie (wówczas Neuhof) nabył Alfred Karl August von Wietersheim (ur.09.11.1831 Neu-Pouch, zm.01.01.1894 Wrocław), który wybudował tu w 1864 roku neorenesansowy pałac (przebudowany w 1875 roku). W Bogdanowie na świat przyszli kolejni przedstawiciele rodu von Wietersheim: Hans Christoph Herbert Clemens Gerhard Wolff von Wietersheim (ur. 29.07.1899, zm.01.12.1899 Baldham) oraz Hans-Wolff Gustav Suplitius von Wietersheim (ur.20.04.1911, zm.29.10.1991). W 2 poł. XIX wieku z inicjatywy właścicieli wsi, wybudowany został neobarokowy kościół pw. Matki Bożej Anielskiej. Do dnia dzisiejszego jego zachodnią ścianę zdobią płyty nagrobne członków rodu von Wietersheim.

Kościół filialny pw. Matki Bożej Anielskiej w Bogdanowie

wszystkie fotografie za: http://osiek.info.pl/

Starsza o ponad 200 lat od kościoła pw. Matki Bożej Anielskiej, kamienna płyta z 1618 roku jest prawdziwą zagadką historii Bogdanowa. Czy już na początku XVII wieku we wsi istniała świątynia (kaplica ?), której zewnętrzną elewację zdobił odnaleziony egzemplarz ?? Odpowiedź na to pytanie przyniosłyby z pewnością badania archeologiczne.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.