Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Spacerkiem po Żarowie: Żarowskie szkoły

Drukuj
Utworzono: sobota, 24, listopad 2012

Do pierwszej połowy XIX wieku, Żarów był tak małą osadą, że nie funkcjonowała w niej żadna szkoła. Żarowskie dzieci, w zależności od wyznania, uczęszczały do jednej ze szkół w Łażanach. Około 1860 r. powstała pierwsza szkoła na terenie obecnego Żarowa. Do ewangelickiej szkoły w Ida und Marienhütte uczęszczały również dzieci z Saarau. Nauka odbywała się w zaadaptowanych na ten cel, dwóch pomieszczeniach biurowych zakładów chemicznych SILESIA.

W miarę rozwoju obu osad, przybywało mieszkańców, a co za tym idzie – również dzieci. W 1870 r. Szkołą została przeniesiona do nowego budynku, również w Ida und Marienhütte. Po kilku latach nastąpiła kolejna przeprowadzka do nowego, piętrowego (z sześcioma salami lekcyjnymi) budynku już na terenie Saarau. Pierwsza szkoła katolicka w Żarowie została otwarta w 1885 r. – w prowizorycznie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu. W roku 1893 oddano do użytku nowy budynek, z pięcioma salami lekcyjnymi. Lata trzydzieste dwudziestego wieku przyniosły reformę systemu oświaty. Zlikwidowano szkoły wyznaniowe. W Żarowie na ich bazie powstała jedna, zarządzana przez gminę, szkoła elementarna.

 

 

 

9 stycznia 1883 r. uroczyście otwarto, działającą od października 1882, szkołę o poszerzonym programie nauczania. W 1902 r. podniesiono szkołę do rangi gimnazjum humanistycznego. Rok 1939 i działania wojenne nie przyniosły większych zmian w funkcjonowaniu żarowskich szkół. Status quo utrzymał się do zakończenia wojny. Wszystkie budynki szkolne przetrwały wojnę w nienaruszonym stanie, jednak upływ czasu spowodował, że ich stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

 

Jesienią 1945 roku rozpoczęła działalność pierwsza polska szkoła na terenie Żarowa. Była to szkoła nr.1 i mieściła się w budynku przy ul. Szkolnej. 3 września 1946 r. otwarto pierwszą ponadpodstawową Szkołę Przysposobienia Przemysłowego. W październiku 1947 utworzone zostaje Gimnazjum Przemysłowe Fabryk Chemicznych i Ceramicznych. W 1949 r. działalność podejmuje 2- i 3-letnie Liceum Chemiczne, 4-letnie Technikum Chemiczne oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa. W 1950 r. wszystkie te, funkcjonujące w jednym organizmie szkoły, połączono formalnie w Zespół Szkół Chemicznych. Dzieje szkolnictwa po zakończeniu II wojny światowej były dość burzliwe – kolejne reformy oświaty, przeprowadzki, reorganizacje doprowadziły do stanu dzisiejszego. Obecnie w Żarowie funkcjonują: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy (w trzech odrębnych budynkach), Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego.

 

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy – budynek przy ul. 1- Maja

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy – budynek przy ul. A. Krajowej

 

Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy – budynek przy ul. Ogrodowej

Gimnazjum im. Jana Pawła II – ul. Piastowska

Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Zamkowej

 

Opracowanie
Andrzej Bielec

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.