Wyposażenie dla Żarowskiej Izby Historycznej

Utworzono: środa, 29, sierpień 2012

W lutym br Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie złożonych do Programu „Rozwój infrastruktury kultury - priorytet 3 - Infrastruktura domów kultury”. Celem priorytetu była poprawa warunków funkcjonowania domów i ośrodków kultury poprzez wzbogacanie infrastruktury służącej prowadzeniu edukacji kulturalnej. Wśród pozytywnie ocenionych i dofinansowanych znalazł się wniosek złożony przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W ramach otrzymanego dofinansowania zakupiony został m.in. sprzęt ekspozycyjny dla Żarowskiej Izby Historycznej.

W skład zakupionego wyposażenia wchodzą profesjonalne gabloty oraz sztalugi ekspozycyjne. Z myślą o prezentacji kości mamuta, które odkryte zostały kilka lat temu na żwirowni w okolicy Krukowa, zakupiona została gablota o specjalnej konstrukcji. Jest to prawdziwy kolos o wymiarach 200x175x90 cm i wadze ok. 100 kg. Przestrzeń ekspozycyjna tej gabloty zamknięta w profilu aluminiowym i szkle hartowanym, posadowiona została na postumencie o 20 cm wysokości. Mniejsze gabloty – dwupoziomowe (dwie półki ekspozycyjne) wykonane zostały w drewnie i również przeszklone są szkłem hartowanym. Wykonawcą wszystkich gablot jest firma TRL Trader Line z Białegostoku.

Gabloty powiększą w znacznym zakresie możliwości ekspozycyjne Żarowskiej Izby Historycznej. Pierwsza wystawa z wykorzystaniem nowego sprzętu ekspozycyjnego już niebawem we wrześniu br. Będzie to wystawa współorganizowana przez Żarowską Izbę Historyczną i Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz kości mamuta z Krukowa na wystawie będzie można obejżeć mnóstwo zabytków archeologicznych z epoki kamienia, epoki brązu oraz średniowiecza. Już dziś WSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!. O dokładnym terminie wystawy informować będziemy wkrótce.

Gablota ekspozycyjna o wymiarach 200x175x90 cm

Gabloty ekspozycyjne - dwupoziomowe przed montażem szklanych płyt