Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Będą czcić historię

Drukuj
Utworzono: środa, 04, grudzień 2013

Sztandar żarowskich kombatantów jest w dobrych rękach. Minął już rok od czasu kiedy, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przekazali swój sztandar młodzieży z żarowskiego gimnazjum. Niektórzy zrobili to ze łzami w oczach, ale i nadzieją, że młodzi będą czcić historię. Uczniowie nie zawiedli żarowskich seniorów, a dziś, 3 grudnia w obecności burmistrza Leszka Michalaka i dyrektor gimnazjum Heleny Słowik uroczyście ślubowali, że będą strzec dobrego imienia ojczyzny. - Pierwszy sztandar naszego koła kombatanckiego został nadany 30 maja 1971 roku na ogólnym spotkaniu społeczeństwa miasta i gminy w Żarowie z kombatantami walk o niepodległość ojczyzny.

Ten sztandar nosi hasło "Za naszą i waszą wolność 1905-1945". Drugi kombatancki z hasłem "Bóg-Honor-Ojczyzna" został nadany na ogólnym spotkaniu kombatanckim 8 maja 1994 roku. My, wszyscy kombatanci spełniliśmy nasza misję i przechodzimy do historii. Sztandar pozostaje jako pamięć o nas, a dla przyszłych pokoleń jako drogowskaz - mówił podczas uroczystego ślubowania gimnazjalistów Wacław Rzeczycki, prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Żarowie.

Żarowski Związek Kombatantów zrzesza ponad 70 aktywnych seniorów. Niektórym z nich jednak stan zdrowia nie pozwala już na czynne uczestnictwo w życiu społecznym gminy. Choć jednogłośnie zapewniają, że będą pilnować sztandaru swojej organizacji. - Z wielką radością i zadowoleniem delegowaliśmy kolejnych uczniów naszej szkoły do asysty przy sztandarze żarowskich kombatantów. Razem przyjmujemy na siebie obowiązek służenia pozostałym jeszcze członkom Koła Związku Kombatantów - tłumaczyła dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie Helena Słowik.

 

Opracowanie
Magdalena Pawlik

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 2nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.