Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka na wystawę w Żarowie uczestników IX Dnia Transportowego na Politechnice Wrocławskiej

Drukuj
Utworzono: środa, 16, październik 2013

W niedzielę, 13 października 2013 roku, o godzinie 10:29 z wrocławskiego dworca Głównego wyruszyli uczestnicy wycieczki, której celem było odwiedzenie żarowskiej wystawy poświęconej 170-leciu historii linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic. Osoby biorące udział w tej niecodziennej eskapadzie w większości rekrutowały się z uczestników IX Dnia Transportowego na PWr . Nie zabrakło również przygodnych (acz zainteresowanych) podróżnych.

Uczestnicy wycieczki - fot. Marek Wiercioch

Dzięki uprzejmości Przewoźnika (Przewozy Regionalne sp. z o.o.) końcowy wagon w składzie był bezprzedziałowy - w ten sposób, słuchając w ostatnim przedziale wykładu o historii linii, można było przez szybę w drzwiach podziwiać zrewitalizowany szlak.

Czerwony Kapturek - fot. Marek Wiercioch

Wycieczce towarzyszył konkurs na przebranie za historycznego podróżnego. Każdy chętny mógł wybrać sobie dowolną epokę ze 170-letniej historii linii i dostosować doń swój wygląd. Ku zaskoczeniu organizatorów, konkurs wygrał praktycznie pozbawiony konkurencji... Czerwony Kapturek.

 

Na peronie w Żarowie

Krótko po godzinie 11 uczestnicy wycieczki stanęli na peronie żarowskiego dworca. Po obejrzeniu historycznej, przedwojennej wiaty peronowej nadszedł czas na zwiedzanie ekspozycji.

Zwiedzanie wystawy

Podobnie jak u Żarowian, dużym zainteresowaniem przybyłych cieszyły się modele wykonane z klocków. Widząc (również już historyczne) kolejki z Lego i Duplo, studenci wspominali swoje dzieciństwo.

Modele kolei zbudowane z klocków Lego

Dłuższy czas zajęły również dyskusje o rozkładach jazdy - na wystawie zaprezentowano bowiem zrekonstruowane zestawienia przyjazdów i odjazdów z żarowskiego dworca z 1914, 1939, 1946, 1953, 1973 i 1993 roku. Nie zabrakło oczywiście pierwszego rozkładu jazdy na linii - z 1843 roku, kiedy stacja w Żarowie jeszcze nie istniała, a pociągi kursujące z Wrocławia do Świebodzic i z powrotem mijały się w pobliskich Imbramowicach.

Przedsionek wystawy - ekspozycja rozkładów jazdy

Na koniec zainteresowanie uczestników przyciągnęło jak zwykle nasze kolejowe okno - tym razem prezentujące prawie 150 zdjęć autorstwa Marka Wierciocha (absolwenta kierunku Transport na Politechnice Wrocławskiej), pochodzących właśnie z linii 274.

Kolejowe okno - a w nim zdjęcia Marka Wierciocha

Wszystkim uczestnikom wycieczki serdecznie dziękujemy za przybycie, a Czerwonemu Kapturkowi raz jeszcze gratulujemy! Jednocześnie mamy nadzieję, że w przyszłości taki przebierany dzień historyczny w Żarowie uda nam się zrobić ze zdecydowanie większym rozmachem - na przykład tak jak w Haworth.

Fotografie Anita Molecka i Marek Wiercioch
Opracowanie dr inż. Bogusław Molecki

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.