Wystawa "Żołnierze Wyklęci - Cześć Ich pamięci" w Strzegomiu

Utworzono: poniedziałek, 05, maj 2014

Wystawa "Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci", która prezentowana była w dniach 2 – 26 marca 2014 r. w Żarowskiej Izbie Historycznej, dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających już od tej środy w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej przy ul. Kościuszki 2 w Strzegomiu. Przeniesienie żarowskiej wystawy do Strzegomia, było możliwe dzięki współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem GRH "Pancerni" Strzegom a Żarowską Izbą Historyczną działającą w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Dla przypomnienia współpraca niniejsza zapoczątkowana została latem 2012 roku i przyniosła organizację w Żarowskiej Izbie dwóch wystaw "Broni i Militariów" w 2012 i 2013 roku oraz inscenizację "Wkroczenia Wojsk Niemieckich do Polski z 1939 r.", która odbyła się 2 września 2012 r. na placu przed NEFRYTEM. Ponadto członkowie Stowarzyszenia ze Strzegomia, dwukrotnie brali już udział w obchodach listopadowego Święta Niepodległości w Żarowie, uczestnicząc w uroczystym nabożeństwie i składając wieńce pod pomnikiem Pamięci Narodowej na Osiedlu Piastów. Stowarzyszenie GRH "Pancerni", użyczyło również nieodpłatnie Żarowskiej Izbie Historycznej sprzęt specjalistyczny w postaci minikoparki podczas prac ekshumacyjnych w Mielęcinie i przy wydobyciu starego pomnika z koryta rzeki Strzegomki. Wystawa Żarowskiej Izby Historycznej, poświęcona Żołnierzom Wyklętym jest pierwszą wystawą, która organizowana zostaje poza Żarowem. Jest poza tym pierwszą wystawą, która miała będzie miejsce w nowej siedzibie Stowarzyszenia GRH Pancerni, udostępnionej przez Strzegomskie Centrum Kultury. Wydarzenie to zbiega się również w czasie z 7-leciem działalności Strzegomskich pasjonatów militariów oraz historii militarnej, skupionych w Grupie Rekonstrukcji Historycznej.

Nic więc dziwnego, że w uroczystym otwarciu wystawy swój udział wezmą władze Miasta i Gminy Strzegom. Dobrą wiadomością dla mieszkańców Żarowa, zainteresowanych orężem Wojska Polskiego i nie tylko, jest fakt, że dzięki współpracy pomiędzy GRH Pancerni Strzegom oraz Żarowską Izbą Historyczną w br miejsce miała będzie kolejna wielka wystawa "Broni i Militariów" wraz z pokazem sprzętu ciężkiego oraz inscenizacja militarna. Ponadto Strzegomscy Pancerniacy zapowiedzieli już swój tradycyjny udział podczas obchodów Święta 11 Listopada w Żarowie.