Dokumenty nadania ziemskiego z lat 1947 i 1963 ze zbiorów pani Heleny Piorun

Utworzono: piątek, 23, maj 2014

Poniemieckie ziemie przekazane Polsce podczas konferencji w Poczdamie w 1945 roku, stanowiły trzecią część terytorium państwa polskiego w nowych granicach. Zwane popularnie Ziemiami Odzyskanymi, posiadały dla Polski dużą wartość ze względów ekonomicznych, a również politycznych, wojskowych i społecznych. Były też częściowym zrównoważeniem straty 46 procent przedwojennego obszaru państwa polskiego na rzecz ZSRR. Na przekazanych Polsce ziemiach mieszkało przed wojną 8,5 mln osób. W obliczu zbliżającego się frontu połowa spośród nich opuściła swoje domostwa i udała się na zachód. Było to następstwo przymusowej ewakuacji zarządzonej przez niemieckie władze oraz panicznej ucieczki przed Armią Czerwoną. Po zakończeniu działań wojennych około 2,5 mln Niemców nadal mieszkało na Śląsku, 1 mln na Pomorzu Zachodnim, 550 tys. w Prusach Wschodnich, 350 tys. na Ziemi Lubuskiej i 200 tys. na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska. Szybko zaczęła napływać tutaj ludność polska, z różnych regionów Polski centralnej, południowej, czy też tzw. repatrianci zza Buga z obszarów dzisiejszej Ukrainy. Osiedlali się tutaj na mocy na dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego o przeprowadzeniu reformy rolnej, z 6 września 1944 roku. Parcelowaną ziemię dzielono między chłopów bezrolnych oraz mało- i średniorolnych. Za przydzieloną ziemię dekret ustalał zapłatę stanowiącą równowartość przeciętnych zbioró wrocznych. Spłata następowała w ciągu 10–20 lat. Uzyskane w ten sposób sumy przekazywano do powstałego Państwowego Funduszu Ziemi, z którego pokrywano wszystkie wydatki związane z reformą. W pierwszym okresie realizacja reformy przebiegała powoli, powstawały gospodarstwa 2–3 ha. W marcu 1945 roku przyjęto zasadę tworzenia większych gospodarstw do 5 ha. Natomiast na ziemiach poniemieckich nadziały ziemi wynosiły od 7 do 15 ha. Dzisiaj prezentujmy Państwu kolejne dokumenty udostępnione przez panią Helenę Piorun z Żarowa, które dotyczą wspomnianej akcji osiedleńczej na Ziemiach Odzyskanych oraz związanego z tym przydziału ziemskiego.

SKŁADAMY PANI HELENIE PO RAZ KOLEJNY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA UDOSTĘPNIENIE PONIŻSZYCH DOKUMENTÓW