Wakacje z rowerem 2016 - Wierzbna i Kalno

Utworzono: czwartek, 07, lipiec 2016

Założeniem priorytetowym żarowskiego Klubu Cyklistów "Old Spokes" działającego przy GCKiS są wycieczki rowerowe po gminie Żarów oraz poznawanie interesujących miejsc naszej okolicy i najbliższego regionu, zarówno w kontekście kulturowym, społecznym, historycznym, przyrodniczym oraz propagowanie zdrowego stylu życia, a także wdrażanie każdej grupy wiekowej do czynnego spędzania wolnego czasu. Z tym właśnie zamierzeniem przystąpiliśmy do 5. edycji "Wakacji z rowerem 2016". 6 lipca o godz. 9:30 spod GCKiS wyruszyła pierwsza tegoroczna wakacyjna wyprawa rowerowa. Jej uczestnicy zawitali kolejno do Wierzbnej i do Kalna w gm. Żarów. Trasę wycieczki otwierała miejscowość Wierzbna, znana ze swych pięknych zabytków architektury. Rowerzyści z Żarowa odwiedzili tutaj kościół pw. Wniebowzięcia NMP, ruiny dawnej zabudowy klasztornej oraz przyległy budynek pałacowy, a także kolumnę z figurą św. Jana Nepomucena z końca XVII w. Największy zachwyt spośród wymienionych miejsc wzbudził wystrój kościoła z przepięknymi freskami, rzeźbami oraz malowidłami barokowych ołtarzy. Nie mniej ciekawym była również ruina dawnego budynku klasztornego, zwanego "długim domem". Z Wierzbnej uczestnicy wycieczki skierowali do Kalna, gdzie znajduję się wspaniały zabytek architektury sakralnej w postaci kapliczki modlitewnej wybudowanej na początku XVIII w. z inicjatywy opata krzeszowskiego Dominika Geyera. Budowla ta jest murowaną kapliczką jednokondygnacyjną o prostej bryle, nakrytą dwuspadowym dachem ceramicznym. Fasada z osiowym wejściem do kapliczki, zwieńczona jest falistym szczytem, zamkniętym profilowanym wyładowanym gzymsem. Wieżyczka z umieszczonym w niej dzwonem, nakryta jest baniastym hełmem z krzyżem i chorągiewką wiatrową z datą 1872 (data przeprowadzonego remontu). Uczestnicy pierwszej wakacyjnej wyprawy rowerowej przejechali łącznie (wszyscy razem) ok 146 km. Następna wyprawa rowerowa już w przyszłą środę 13 lipca. Tym razem udamy się do Morawy w gm. Strzegom na odbywający się tam Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w skokach przez przeszkody. Spotykamy się 13 lipca pod GCKiS przy ul. Piastowskiej 10A o godz. 9:30. Serdecznie zapraszamy do udziału !!!