Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

IV Żarowska Prelekcja Historyczna - 23.10.2016 r.

Drukuj
Utworzono: niedziela, 23, październik 2016

Późnym piątkowym popołudniem 21 października 2016 roku odbyła się kolejna, czwarta już odsłona Żarowskiej Prelekcji Historycznej. Zgromadzeni w GCKiS widzowie mieli niepowtarzalną okazję aby usłyszeć opowieści o czasach średniowiecza, kiedy Zakon Templariuszy wznosił nie tylko wspaniałe świątynie, ale także deponował w tajemnych miejscach ogromne bogactwa. O związkach Templariuszy ze strzegomską Bazyliką Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ukrytych skarbach oraz świętych relikwiach opowiadał mieszkaniec Strzegomia – Krzysztof Kaszub. Radny miasta Strzegomia, historyk i grotołaz, który od lat bada dzieje swojego miasta, penetruje archiwa, zdobywa dokumenty, odkrywa nieznane wątki historyczne, ale jest także autorem książek „Strzegomskie kościoły i klasztory” oraz „Terra Sigillata de Strigonensis”. Obecnie pracuje nad książką poświęconą w całości architekturze strzegomskiej Bazyliki Mniejszej, ale jak sam mówi … po jej ukończeniu przyjdzie czas na pozycję poświęconą w całości II wojnie śląskiej z lat 1744-1745 i mającej wówczas miejsce wielkiej bitwie pod Strzegomiem, gdzie starły się ze sobą armie Prus i Austrii. Podczas IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej, pan Krzysztof Kaszub w płynny sposób przeniósł słuchaczy z odległych czasów średniowiecza w te bardziej nam współczesne II wojny światowej, które były utrwalone w pamięci kilku starszych uczestników spotkania. Prelegent mówił o nieznanym dotychczas obozie Lager 122 Striegau i tajnym podziemnym kompleksie „Balthazar”. Czy osoby internowane z różnych zakątków podbitej przez III Rzeszę Europy, faktycznie pracowały przy budowie rozległych strzegomskich podziemi ? Czym był kompleks znany pod kryptonimem „Balthazar” oraz jakie było jego przeznaczenie ? Wiele zagadek oraz interesująca dyskusja z licznymi pytaniami po wystąpieniu naszego Gościa ze Strzegomia.

Piotr Polak z Lichwina, Jan Kolda, Albrecht Wallenstein, Karl von Liechtenstein, Raimundo Montecuccoli, Lenart Torstenson, Leopold von Daun, Aleksander Buturlin, Dominique Vandamme, Louis Montbrun, Michaił de Tolly to nazwiska najemników, wodzów i dowódców wojsk, które na przestrzeni kilku wieków plądrowały Ziemię Żarowską, doprowadzając do ruiny jej mieszkańców. Wojny Husyckie, Wojna Trzydziestoletnia, Wojny Śląskie i Napoleońskie oraz ich dotkliwe skutki to temat, który przybliżył uczestnikom IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej, specjalista d/s zbiorów muzealnych i opiekun Żarowskiej Izby Historycznej, archeolog Bogdan Mucha. Autor publikacji Ziemia Żarowska. Od Prehistorii do Współczesności, nadmienił, że prezentacja multimedialna jest jedynie skromnym ujęciem zagadnień, które szerzej potraktowane zostaną w kolejnej książce pt. Szkice z dziejów Żarowa i jego okolic, która ukaże się już niebawem.

Organizatorzy IV Żarowskiej Prelekcji Historycznej składają SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich uczestników spotkania. Wkrótce w GCKiS kolejna duża porcja historii. Już dziś Serdecznie Zapraszamy !!!

 

 

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.