Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa "Księgozbiór i dokumenty DZCH Organika Żarów"

Drukuj
Utworzono: czwartek, 10, listopad 2016

W kwietniu 2011 roku Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o pozostałość księgozbioru zlikwidowanych kilka lat wcześniej Dolnośląskich Zakładów Chemicznych „Organika”. W sumie do Żarowskiej Izby Historycznej trafiło ok. 1000 książek, które pozostawione na pastwę losu niszczały w zdewastowanych pomieszczeniach po fabrycznych. Zachowane w różnym stanie egzemplarze to zaledwie cząstka niezwykle bogatego niegdyś archiwum zakładowego, należącego wpierw do Zjednoczonych Zakładów Chemicznych „Silesia”, a później do wspomnianej „Organiki”. Tematyka uratowanych od zniszczenia książek dotyczy chemii oraz głównie przemysłu chemicznego i maszynowego. Najstarsze egzemplarze pochodzą z połowy XIX wieku, a najmłodsze z lat 40-tych XX wieku. Szczególnie interesującymi pozycjami są pochodzące z początku XX w., niezwykle barwne katalogi firm przemysłowych z całego obszaru Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Już w 2011 roku podczas wstępnych oględziny księgozbiór ujawnił swoje skrzętnie skrywane tajemnice w postaci odręcznych notatek, wizytówek, rachunków i innych dokumentów. Odnalezione zostały również dokumenty archiwalne lat 1948-49 roku, które spisane zostały na papierze pochodzącym z zasobów niemieckich, przejętych przez administrację polską.

Wybrane pozycje z księgozbioru DZCH „Organika”, prezentowane były na wystawie w Żarowskiej Izbie Historycznej na przełomie stycznia i lutego 2013 roku. Dzisiaj bogatsi w sprzęt niezbędny do ekspozycji muzealiów, zaprezentować możemy znacznie więcej ciekawych i unikalnych materiałów, które pochodzą z nieistniejących Zakładów Chemicznych w Żarowie. Dlatego też SERDECZNIE ZAPRASZAMY wszystkich zainteresowanych na wystawę „Księgozbiór i dokumenty DZCH Organika Żarów”, która dostępna będzie w dniach od 20 listopada do 11 grudnia w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Armii Krajowej 40. Wstęp bezpłatny.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.