Cegiełki Społecznego Komitetu Remontu i Modernizacji Szpitala w Żarowie z 1 poł. lat 90-tych

Utworzono: wtorek, 24, styczeń 2017

W książce Tomasza Ciesielskiego Żarów. Historia Miasta i Gminy, możemy przeczytać: W ostatniej dekadzie XX w. dwukrotnie wyremontowano szpital. Za pierwszym razem był to remont kapitalny, w którego trakcie niemal całkowicie przebudowano budynek. Prace rozpoczęte w 1992 i zakończone w 1994 r. zostały w dużej mierze sfinansowane przez budżet gminy. W 2000 r. dzięki wydatnej pomocy gminy i firmy „ Profil” przeprowadzono remont dachu, konieczne prace modernizacyjne i odnowiono wnętrze szpitala. Od początku lat 90-tych gmina dofinansowywała nie tylko prace remontowe, ale też zakup specjalistycznego sprzętu do leczenia i diagnostyki, m.in. USG, komputerowego EKG, aparatu do badań wysiłkowych. Na przełomie XX i XXI w. szpital przyjmował po 120-140 pacjentów miesięcznie. Po 2001 r. samorządy wojewódzki i powiatowy zaczęły przymierzać się do likwidacji szpitala żarowskiego. W jego obronę energicznie zaangażowały się władze gminne, traktując szpital nie tylko jako placówkę opieki zdrowia, ale też zakład pracy zatrudniający blisko 100 osób. Ostatecznie w połowie 2004 r. zapadła kompromisowa decyzja, zgodnie z którą oddział wewnętrzny wraz z całym personelem został przeniesiony do szpitala świdnickiego. W Żarowie pozostał oddział reumatologiczny, a władze gminne podjęły staranie o utrzymanie placówki i przekształcenie ją w centrum medyczne z przychodnią, oddziałem reumatolgiczno-reahabilitacyjnym oraz komorą krioterapii. Do połowy 2005 r. przekształcono placówkę w specjalistyczny Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. Z.Walla.

Z 1 poł. lat 90-tych, pochodzi zestaw cegiełek wydany i rozpowszechniany przez Społeczny Komitet Remontu i Modernizacji Szpitala w Żarowie. Wartości cegiełek to kwoty równe 10 tys. zł, 20 tys. zł, 500 tys. zł, 1 mln zł (wartość sprzed reformy monetarnej z 1 stycznia 1995 r.). Wielu mieszkańców Żarowa z pewnością pamięta lata remontu i modernizacji żarowskiej placówki szpitalnej, a także swoją własną pomoc na rzecz prowadzonych wówczas prac budowlanych.

Składamy serdeczne podziękowania dla pani Heleny za przekazanie niniejszego zestawu cegiełek