Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne gazetki opozycyjne z lat 1989-1990 w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: czwartek, 02, marzec 2017

Jak czytamy w książce Tomasza Ciesielskiego Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006: Pod koniec 1982 r. powstał projekt wydawania własnej gazetki dla Żarowa, Świdnicy i pobliskich miejscowości. Szybko zrealizowany - już po kilku tygodniach ukazał się pierwszy numer „Naszego Głosu” opatrzony datą 7 II 1983 r. Podtytuł brzmiał: „Niezależne pismo członków NSZZ Solidarność Regionu Dolny Śląsk”, a każdy numer gazetki opatrzony był wierszowanym mottem: „Dziś w podziemiu jesteś skryta / Jak wrzucone w ziemie ziarno / Lecz nadzieją Cię powitam / Bo Twe imię Solidarność”. Maszynopisy i matryce sporządzano w Żarowie, teksty artykułów powstawały na miejscu, albo były przepisywane z „podziemnych” publikacji. W „wydawanie” gazetki szczególnie zaangażowani byli J.Cholewa i J.Naratowski, a kilkadziesiąt-kilkaset powielonych egzemplarzy rozprowadzali także inni działacze „Solidarności” w Żarowie. Po wydaniu 3 numerów, przeniesiono wydawanie „Naszego Głosu” do Strzegomia. Do chwili zaniechania w 1984 r. (?) wydawania gazetki ukazało się przynajmniej 17 numerów. Od stycznia 1983 r. powielano w Żarowie z otrzymanych z Wrocławia matryc regionalne „Z dnia na dzień”. „Wydawane” przynajmniej do końca 1985 r., niekiedy w blisko tysiącu egzemplarzy. Okazjonalnie powielano także pojedyncze numery innych gazetek, np. w 1985 r. „Solidarność Walczącą” i „Solidarność Chemików”. Duży udział w pracy poligraficznej miały ulotki - największy nakład miała broszura wykonana w 1984 r. dla potrzeb regionu wrocławskiego przed wyborami do rad narodowych (17 V) „Iść czy nie iść” - kilka tysięcy egzemplarzy. Podobnie jak gazetki, także ulotki rozprowadzano nie tylko w Żarowie, ale i w okolicznych miejscowościach.

Materiały poligraficzne pozyskiwano z różnych źródeł - m.in. od sióstr zakonnych ze Strzegomia. Zasoby farby powiększano we własnym zakresie mieszając ją z olejem i pastą BHP. Działalność poligraficzną zawieszono w początkach 1986 r. Jej reaktywacja nastąpiła jednak po dwóch latach. Już w III 1988 r. zaczęła się ukazywać gazetka „Liczą się czyny. Pismo Młodzieży Walczącej” redagowana przez J.Cholewę i K.Lucinę. We wrześniu 1989 r. wydawcy gazetki otrzymali finansową i rzeczową pomoc od „Solidarności Walczącej”, co doprowadziło do zmiany podtytułu na „pismo Solidarności Walczącej”. Na przełomie 1989/1990 r. gazetka zaczęła się ukazywać w Strzelinie, a nie w Żarowie. Od końca 1989 r. Lucina współredagował „Echo terenu”, pismo „terenowych struktur NSZZ „Solidarność” podwrocławskich miast i miasteczek Brzeg Dolny, Milicz, Strzelin, Wołów, Żarów”. W lipcu 1989 r. rozpoczęto wydawanie „Solidarności Ziemi Żarowskiej” - od strony technicznej zajmowały się tym osoby związane z „Liczą się czyny”. Ponadto w Żarowie „drukowano” pierwsze „Biuletyny Świdnickie” i „Węgiełki Wałbrzyskie ”.

W zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej znajduje się zbiór gazetek "Solidarność Ziemi Żarowskiej" – nr 1-16 (oprócz nr 3), wydanych na przełomie lipca 1989 i czerwca 1990 roku. Nasza kolekcja powiększyła się właśnie o dwie kolejne gazetki opozycyjne, którymi są „Liczą się czyny. Pismo Młodzieży Walczącej” nr 19 z 6 listopada 1989 roku oraz „Liczą się czyny. Pismo Solidarności Walczącej” nr 28 z 2 czerwca 1990 roku.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:
T.Ciesielski, Żarów. Historia miasta i gminy, Żarów 2006

Opracował
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.