Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tajemniczy głaz z parku w Zastrużu odnaleziony

Drukuj
Utworzono: czwartek, 06, kwiecień 2017

W ubiegłą sobotę pisaliśmy o tajemniczym głazie, spoczywającym niegdyś na terenie parku w Zastrużu, którego fotografie udostępniła nam pani Karolina Legiejew. Jego poszukiwania nie trwały zbyt długo. Wystarczyło zaledwie kilka pytań oraz cenne wskazówki, a zguba odnalazła się na jednej z prywatnych posesji na terenie gminy Żarów. Jak się okazało właściciel podwórka, na którym głaz obecnie spoczywa i pełni funkcję stołu podczas rodzinnych spotkań, nie znał w pełni jego historii pochodzenia, po za informacją "kamień jest z Zastruża, ... był to kiedyś stół, który stał obok jakiegoś chyba pałacyku myśliwskiego". Masywny obciosany eratyk odkupił od innego mieszkańca gminy Żarów, który jak widać doskonale orientował się w temacie i prawdopodobnie to właśnie on wywiózł go z zastrużańskiego parku. Wspólnie z obecnym "posiadaczem" dokonaliśmy dzisiaj oględzin kamiennego – stołu w oparciu o jego zachowane fotografie. Dlatego też, nie ma żadnych wątpliwości, że jest to ten sam kamień, który utrwalono na zdjęciu z przełomu lat 40/50-tych XX wieku. Charakter głazu wyklucza jego identyfikację z pomnikiem lub odłupanym od niego fragmentem. Kamień został przygotowany (obrobiony z wygładzeniem powierzchni) jako stół i taką niegdyś rolę spełniał w parku przypałacowym w Zastrużu. Dokładny czas jego wystawienia nie jest znany, chociaż można się dopatrywać jego związku z XIX-wieczną przebudową rezydencji i założenia parkowego, których inicjatorkami były Maria Ruck i Zofia Flügel-Hasenclever. Obecny "właściciel" zobowiązał się, że kamienny stół powróci na swoje pierwotne miejsce, jeśli tylko zajdzie taka konieczność, np. podczas rekonstrukcji dawnego parku, który dzisiaj w żaden sposób nie przypomina lat swojej świetności. Składamy panu Serdeczne Podziękowania za przekazane informacje.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie i fotografie
Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.