Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

W rodzinnych albumach mieszkańców gminy Żarów, cz.3

Drukuj
Utworzono: wtorek, 25, kwiecień 2017

Kolejna partia archiwalnych fotografii dotarła do nas dzień po opublikowaniu drugiej części z cyklu "W rodzinnych albumach Żarowian". Tym razem obszerną wiadomość mailową przysłała nam pani Grażyna Korzeniowska, a treść wiadomości brzmi następująco: Zauważyłam w dniu wczorajszym zamieszczone przez państwa zdjęcia folwarku w Zastrużu, które udostępniła pani Karolina Legiejew. Fakt ten był dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Zdjęcia zostały zrobione przez mojego brata latem 1960 roku z wieży pałacu. Zrobił je naszym pierwszym aparatem DRUH. Była to seria trzech zdjęć zrobionych w tym dniu. W załączeniu przesyłam cały cykl (załączniki 1-3). Tym samym aparatem jesienią 1960 zrobione zostały zdjęcia moje z mamą przy kamiennym stole na polance parkowej (załącznik 4-5). Jako załącznik nr 6 - widok na park w Zastrużu z ogrodu - zdjęcie zrobione w 1954 roku przez księdza Krauzego z Gościsławia, dla którego fotografowanie stanowiło hobby. Załącznik numer 7 - zdjęcie klasy siódmej szkoły z Zastrużu z nauczycielem (pośrodku grupy) panem Tadeuszem Smagłem. Zdjęcie zrobiono ok. 1958 roku. Jest na nim mój brat, dlatego jest w moich zbiorach. Mnie interesują przedmioty na załączniku 8 i 9. Na nr 9 jest nieśmiertelnik z Zastruża (tak przypuszczam). A co jest na zdjęciu nr 8 ?

W związku z napływem archiwalnych fotografii z poza Żarowa, a wykonanych w miejscowościach gminy Żarów, zmianie ulega tytuł naszego cyklu fotograficznego na "W rodzinnych albumach mieszkańców gminy Żarów". Kolejne fotografie już w opracowaniu, a tymczasem zestaw przysłany przez panią Grażynę Korzeniowską. Składamy Pani Serdeczne Podziękowania za udostępnienie poniższych fotografii.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

Marka narzędziowa z dawnego folwarku w Zastrużu, na otoku napis DOM. (skrót od DOMINIUM) SASTERHAUSEN

 

Marki narzędziowe (Werkzeugmarke), pełniły rolę żetonu zastawnego. Posiadały one zazwyczaj nazwę zakładu oraz wybity puncą numer pracownika, a także otwór. Żeton taki umożliwiał pracownikowi pobranie z narzędziowni potrzebnych narzędzi. Zostawiał go tam jako pokwitowanie pobrania. Po zakończeniu pracy, wraz z rozliczeniem się przez pracownika z narzędzi, żeton był oddawany z powrotem.

 

Wstęga z krzyżem będąca rodzajem wpinki lub fragmentem odznaczenia Związku opieki nad osobami bezdomnymi (zjawisko to dotyczyło również Niemiec przed rokiem 1945). Skrót KATH. MÄNNER.V. w rozwinięciu brzmi Katholischer Männerfürsorgeverein Sasterhausen (Zastruże) Raaben (Kruków) 

 

 ==========================================================

 

Aparat fotograficzny Druh (Druh Synchro) był to prosty, polski aparat fotograficzny na film typu 120, produkowany po II wojnie światowej przez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne w dwóch wersjach: Druh i Druh Synchro wzbogaconej o gniazdo synchronizacji i sanki do lampy błyskowej. Jest to aparat skrzynkowy zbudowany na wzór niemieckiego aparatu Pouva Start. Pozwala, dzięki specjalnym zastawkom, na wykonywanie zdjęć w formatach 6x6 i 6x4,5. Druh i Druh Synchro należą do światowej "rodziny" bakelitowych aparatów skrzynkowych z wykręcanym tubusem obiektywu, która wywodzi się konstrukcyjnie i wzorniczo z przedwojennego francuskiego aparatu Photax II Blindè. Przez to też należy do stylu wzornictwa art deco. Aparat ten, podobnie jak czeski Pionyr i niemiecki Pouva stworzony był z myślą o fotoamatorach. Spełniał rolę dzisiejszego aparatu kompaktowego. Aparat Druh, wyparty w latach 70-tych przez amatorskie małoobrazkowe aparaty fotograficzne przeżywa obecnie drugą młodość w dobie lomografii. Bywa też przerabiany na kamerę otworkową. Jego nowocześniej wyglądającym i lżejszym następcą był aparat Ami.

 

 

 

 

Dane techniczne:

• format negatywu 6x6 i 6x4.5 cm
• obiektyw "Bilar" wysuwany, dwusoczewkowy standard 1:8/65 mm w układzie peryskop
• przysłona otworkowa 8, 16
• migawka centralna około 1/50 i B
• sanki i gniazdo synchronizacji lampy błyskowej (Druh Synchro)
• stałe ustawienie ostrości na kilka metrów z dużą hiperfokalną

 

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 22nd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.