Historyczne pamiątki z Kalna
Na początku maja br podczas I Spaceru Historycznego w Kalnie, pani Sabina Piasecka – mieszkanka tej miejscowości, obiecała udostępnić nam historyczne pamiątki, które znajdują się w jej posiadaniu. Dzisiaj prezentujemy owe przedmioty, którymi są: latarka sygnalizacyjna firmy Ennwell z czasów II wojny światowej (rok prod. 1943) oraz wspaniały atlas geograficzny, wydany w 1883 roku w Londynie. Wspomniana latarka to jeden z egzemplarzy, które produkowano w latach 1941-1944 na potrzeby niemieckiego Wehrmachtu oraz Waffen SS. Latarka jest kompletna, wyposażona w dwa filtry (szkła), dające w razie potrzeby światło czerwone lub zielone. Jej zasilanie stanowi tzw. bateria płaska, występująca też pod oznaczeniem 3R12, co odpowiada trzem ogniwom galwanicznym R12, połączonym szeregowo, w zamkniętej kartonowej obudowie – wymiary 70x20x22 mm, napięcie 4,5 V. Po zakończeniu wojny, produkcja latarek Ennwell została wznowiona w amerykańskiej strefie okupacyjnej i trwała wedle różnych źródeł w latach 1954-1960/1970. Udostępniony przez panią Sabinę atlas geograficzny, to jeden z egzemplarzy, których wydawcą była londyńska firma Letts, Son & Co. Kompletne oprawione w skórę wydanie o wymiarach 45 x 38 cm, zawiera w sumie 150 map i planów miast. Wydawnictwo założył jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku John Letts – znany londyński introligator i drukarz. W 1835 roku niewielką wówczas firmę rodzinną przejął jego syn Thomas, który w 1870 roku wraz ze swoim synem Charlesem, założył spółkę akcyjną o nazwie Letts, Son & Co. Po śmierci Thomasa wydawnictwo uległo likwidacji w 1885 roku. Wznowienie działalności pod nazwą Charles Letts & Co., przyniosło spore zyski w początkach XX wieku. Firma istnieje do dziś, a od 2001 roku wchodzi w skład Letts Filofax Group Ltd.
Prezentowany poniżej atlas (tom I) z 1883 roku, dotyczy w całości kartografii Europy, którą na wstępie poprzedza ogólnogeograficzna mapa świata oraz mapy obu półkul ziemi. Z wybranych, prezentujemy mapy i plany: Europy, Wielkiej Brytanii i Irlandii, Londynu, Liverpoolu, Irlandii, Dublinu, Szkocji, Edynburga, Belgii i Holandii, Brukseli, Francji, Paryża, Niemiec i Austrii, Niemiec Wschodnich (ziemie polskie pod zaborem pruskim), Berlina, Wiednia, Włoch, Rzymu, Szwecji – Norwegii – Danii, Rosji Zachodniej (ziemie polskiej pod zaborem rosyjskim), Hiszpanii i Portugalii, Madrytu, Portugalii, Szwajcarii, Europy Południowo-Wschodniej (Rumunia, Turcja, Serbia) oraz Grecji.
Składany Serdeczne Podziękowania dla pani Sabiny za udostępnienie posiadanych pamiątek historycznych
Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.
Latarka sygnalizacyjna firmy Ennwell z kolekcji pani Sabiny Piaseckiej, rok produkcji 1943, fot. B.Mucha
Latarki firmy Ennwell (po prawej stronie) prezentowane w publikacji Arthura Saiza pt. Deutsche Soldaten
Żołnierz niemieckiego Wehrmachtu wyposażony w latarkę firmy Ennwell, archiwum autora
Latarki firmy Ennwell, model wojenny (barwa stalowa) oraz powojenny (barwa ciemno-zielona)
Latarki firmy Ennwell, modele z czasów wojny (u góry) i wersje powojenne (na dole)
Sygnatury producenta wraz z datą produkcji
Latarka typu Ennwell, model powojenny wyprodukowany w amerykańskiej strefie okupacyjnej
ZACHODNIA PÓŁKULA (kliknij obrazek aby powiększyć)
WSCHODNIA PÓŁKULA (kliknij obrazek aby powiększyć)
MAPA ŚWIATA (kliknij obrazek aby powiększyć)
MAPA EUROPY (kliknij obrazek aby powiększyć)
WIELKA BRYTANIA I IRLANDIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN LONDYNU (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN LIVERPOOLU (kliknij obrazek aby powiększyć)
IRLANDIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN DUBLINA (kliknij obrazek aby powiększyć)
SZKOCJA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN EDYNBURGU (kliknij obrazek aby powiększyć)
BELGIA I HOLANDIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN BRUKSELI (kliknij obrazek aby powiększyć)
FRANCJA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN PARYŻA (kliknij obrazek aby powiększyć)
NIEMCY I AUSTRIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
POLSKA POD ROZBIORAMI (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN BERLINA (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN WIEDNIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
WŁOCHY (kliknij obrazek aby powiększyć)
PLAN RZYMU (kliknij obrazek aby powiększyć)
SZWECJA, NORWEGIA, DANIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
POLSKA POD ZABOREM ROSYJSKIM (kliknij obrazek aby powiększyć)
HISZPANIA I PORTUGALIA (kliknij aby powiększyć)
PLAN MADRYTU (kliknij obrazek aby powiększyć)
PORTUGALIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
SZWAJCARIA (kliknij obrazek aby powiększyć)
POŁUDNIOWO-WSCHODNIA EUROPA (kliknij obrazek aby powiększyć)
GRECJA (kliknij obrazek aby powiększyć)
Źródła:
https://wo2forum.nl/
http://www.davidrumsey.com/
A. Saiz, Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty żołnierza niemieckiego 1939-1945, wyd. Vesper, wrzesień 2009
Opracowanie
Bogdan Mucha