Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolejne pamiątki i fotografie w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: wtorek, 04, lipiec 2017

Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o kolejne historyczne pamiątki związane z Naszym miastem, ale nie tylko. Mieszkaniec Żarowa – pan Tomasz, przekazał do Izby, pochodzące sprzed 1945 roku, drewniane wieszaki na ubrania (5 sztuk). Dwa spośród nich ściśle związane są z Żarowem. Pierwszy wyprodukowany został najprawdopodobniej w latach 20-tych XX wieku. Jedna ze stron przedmiotu zawiera napis Modehaus Walter Neumann, Saarau i. Sch. na odwrotnej z kolei widnieje nur Conradswaldauerstrasse 1a, Tel. 70. W tym przypadku, chodzi o dawny sklep odzieżowy "Dom Mody" majętnego żarowskiego kupca Waltera Neumanna, który wymieniony został w książce adresowej Żarowa z 1929 roku. Wspomniany "Dom Mody" mieścił się przy dawnej ul. Mrowińskiej (Conradswaldauerstrasse 1a), a obecnej ul. Mickiewicza nr 3. Drugi z żarowskich wieszaków, opatrzony jest napisem Kaufhaus Fritz Nieder, Saarau Herren & Damen Bekleidung. Wedle książki adresowej Żarowa z 1929 roku, kupiec Fritz Nieder zamieszkiwał przy Schweidnitzer Str. 2 (ob. ul. A.Krajowej). Z kolei pod rokiem 1942 figuruje adres Schweidnitzer Str. 43. Sklep Niedera specjalizował się w handlu odzieżą zarówno męską jak i damską. Pozostałe wieszaki pochodzą ze sklepów, które mieściły się w dawnej Świdnicy (2 sztuki) z napisami: Paul Becker Markt Ecke Langstr. Herren & Knabelkleidung i Modewarenhaus Neumarkt & Co. Schweidnitz oraz z Legnicy (1 sztuka) z napisem Kügler & Kaufmann Liegnitz Mittelstr. 47.

Oprócz starych drewnianych wieszaków, pan Tomasz przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej, dwie fotografie ołtarza głównego z kościoła pw. NSPJ w Żarowie. Pierwsza ostemplowana na odwrotnej stronie pieczęcią fotografa Włodzimierza Huńka z datą 4 maja 1953 roku. Druga fotografia to pamiątka z Misji odbytych w Żarowie w marcu 1970 roku. Zbiór uzupełnia pamiątka – obrazek z "Kolędy" w 1969 roku oraz pocztówka przedstawiająca widok na ul. Armii Krajowej (wówczas A.Czerwonej) z nieistniejącym już budynkiem mieszczącym tzw. "Dom Książki" (na rogu skrzyżowania z ul. Dworcową).

Składamy Serdeczne Podziękowania dla pana Tomasza za przekazanie pamiątek do Żarowskiej Izby Historycznej

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 18th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.