Z Drezna do Żarowa w poszukiwaniu informacji o wojennych losach Hellmuta Hetze

Utworzono: piątek, 25, sierpień 2017

W poszukiwaniu informacji o poległym podczas II wojny światowej mieszkańcu Chemnitz (Saksonia), który w 1941 roku czasowo przebywał w Łażanach (niem. Laasan), do Żarowa dotarli państwo Christa Dammer oraz Ehrenfried Hetze. Nasi goście z Drezna przywieźli ze sobą dokumentację (korespondencja oraz fotografie), bezpośrednio związaną z losami kaprala Hellmuta Hetze (brat pana Ehrenfrieda). Zachowane źródła poświadczają, że Hellmut Hetze urodzony 8 maja 1920 roku w Rübenau, powołany (02.1941 r.) został do służby w 10. Pułku Piechoty (2. Zapasowy Batalion nr 455). Między lutym a majem 1941 roku wraz z innymi żołnierzami przebywał na szkoleniu wojskowym w Łażanach. Tutaj zamieszkiwał na prywatnej kwaterze u rodziny niejakiego Paula Türke (z zawodu murarz, w 1942 roku wymieniony pod adresem Gemaindehaus 8). W lipcu 1941 roku skierowany został na front wschodni. Dwukrotnie ranny: 5 września 1941 roku (8 tygodni w lazarecie Boppart/Rhein, 2 tygodnie w Koblencji) oraz 26 luty 1942 roku (4 tygodnie w lazarecie Bayerischer Wald). Dwukrotnie odznaczony: 17 września 1942 roku – odznaką za rany (niem. Verwundetenabzeichen) oraz 3 kwietnia 1943 roku – żelaznym krzyżem II klasy (niem. Eisernes Kreuz 2. Klasse). Poległ 5 sierpnia 1943 rok pod Akulinowką, w czasie bitwy na Łuku Kurskim (pochowany w zbiorowej mogile na cmentarzu Kursk-Besedino).

Z czasu szkolenia wojskowego w Łażanach, zachowała się fotografia, na której przed wejściem do budynku miejscowej gospody (??) pozuje Hellmut Hetze z kolegami w towarzystwie dwóch nieznanych z imienia i nazwiska kobiet oraz małej Lydii Koske. Na odwrocie widnieje stempel: Foto – Stann F 976 Saarau. Późniejsza korespondencja rodziny Türke z Hellmutem Hetze zawiera nazwiska innych rodzin: Schönbach, Scholz, Koske i Pietsch, z którymi żołnierze zawarli znajomość. W jednym z listów pojawia się również informacja o Fabryce Junkersa w Pastuchowie (niem. Puschkau; produkcja zbrojeniowa ulokowana w obiektach byłej cukrowni ??). Podczas swojej wizyty państwo Christa Dammer oraz Ehrenfried Hetze, oprócz Żarowa, odwiedzili także Łażany, gdzie obejrzeli m.in. przypałacowy park wraz z przyległym boiskiem sportowym.

Fotografia z 1941 roku, wykonana podczas pobytu w Łażanach (Hellmut Hetze w środku)

Hellmut Hetze

List Paula Türke z Łażan do Hellmuta Hetze (3.04.1941 r.)

List Paula Türke z Łażan do Hellmuta Hetze (17.07.1941 r.)

List Artura Türke z Łażan (syn Paula) do Hellmuta Hetze (5.11.1941 r.)

List Paula Türke z Łażan do Hellmuta Hetze (25.11.1941 r.)

List Paula Türke z Lażan do Hellmuta Hetze (8.3.1942 r.)

List Paula Türke z Łażan do Hellmuta Hetze (9.11.1942 r.)