Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miedziane blaszki z żarowskiego strychu

Drukuj
Utworzono: sobota, 04, listopad 2017

Pośród zalegających na strychu szpargałów, odnaleźć można różnego rodzaju starocie, w tym także niewielkie miedziane blaszki, o których napisała nam pan Krzysztof ... wynosiliśmy ostatnio z żoną starą komodę ze strychu. W szufladzie były takie nieduże blaszki metalowe z wyciętymi literami i cyframi, są na nich napisy w języku niemieckim, przesyłam ich zdjęcie. Mi są niepotrzebne i mogę przekazać je do Izby. Poniżej prezentujemy zbiór wspomnianych, nieco już sfatygowanych, choć połyskujących jeszcze miedzią blaszek (folii), które jak się okazuje miały niegdyś zastosowanie w dekoracyjnym hafciarstwie. W pięciu egzemplarzach wycięte zostały ozdobne monogramy AB, EG, AJ, MG oraz M. W powierzchni trzech innych znajdują się zestawienia kolejnych liter alfabetu A-M, N-Z oraz cyfry 0-9. Dla wyhaftowania danej kompozycji wyciętej w miedzianej blaszce (rodzaj szablonu), wystarczyło przyłożyć tą ostatnią do materiału i nanieść farbę. Pozostawione odbicie monogramu, cyfr bądź też inicjałów, pokrywane było jedno- lub wielokolorowych haftem.

 Składamy panu Krzysztofowi Serdeczne Podziękowania za przekazanie drobiazgów do Żarowskiej Izby Historycznej

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.