Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Reprodukcje fotografii pałaców w Łażanach, Mrowinach i Wierzbnej z początku XX wieku w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: niedziela, 03, grudzień 2017

Żarowska Izba Historyczna wzbogaciła swoje zbiory o trzy fotografie przedstawiające obiekty pałacowe w Łażanach (Laasan), Mrowinach (Konradswaldau) i Wierzbnej (Würben) w początkach XX wieku. Fotografie przekazane do zbiorów Izby, to reprodukcje oryginałów, które pierwotnie wraz z krótkim opisem budowli, publikowane były w trzytomowym albumie autorstwa Roberta Webera, pt. Schlesische Schlösser (wyd. z 1909 r. w Dreźnie i Wrocławiu). Autor albumów z wykształcenia architekt oraz fotograf, wykonał wraz ze swoimi dwoma współpracownikami z Drezna – Fiehnem i Foersterem, kilka tysięcy zdjęć śląskich pałaców. Spośród nich na strony wspomnianego albumu trafiło 286 fotografii, wśród których znalazły się także pałace w Siedlimowicach (Schönfeld) i Zastrużu (Sasterhausen). Czas wykonania wyżej wymienionych reprodukcji jest nieznany. Składamy Serdeczne Podziękowania dla pani Magdaleny za ich przekazanie do Żarowskiej Izby Historycznej.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Pałac w Łażanach (Laasan)

 

Pałac w Mrowinach (Konradswaldau)

 

Pałac w Wierzbnaj (Würben)

=====================================================

 

 

Pałac w Łażanach (Laasan, Kr. Striegau), za R.Weber, Schlesische Schlösser, Bd. 3, Tafel 39

 

Pałac w Mrowinach (Conradswaldau, Kr. Schweidnitz), za R.Weber, Schlesische Schlösser, Bd. 1, Tafel 140

 

Pałac w Siedlimowicach (Schönfeld, Kr. Schweidnitz), za R.Weber, Schlesische Schlösser, Bd. 2, Tafel 115

 

Pałac w Wierzbnej (Würben, Kr. Schweidnitz), za R. Weber, Schlesische Schlösser, Bd. 2, Tafel 129

 

 

Palac w Zastrużu (Sasterhausen, Kr. Striegau), za R.Weber, Schlesische Schlösser, Bd. 1, Tafel 141

 

 

Źródła:
R.Weber, 
Schlesische Schlösser, Bd. 1-3, Dresden-Breslau 1909

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Wednesday the 12th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.