Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Religijne pamiątki w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: wtorek, 12, grudzień 2017

Modlitewnikiem nazywamy książeczkę do nabożeństwa, która wykorzystywana jest przede wszystkim podczas nabożeństw niedzielnych, majowych, rorat. W środku modlitewnika znajdują się liczne pieśni i psalmy, jak również modlitwy. Modlitewnik ma służyć pomocą oraz umożliwiać pełniejsze uczestnictwo w mszy świętej. Modlitewniki są również kierowane do dzieci w wieku szkolnym, dzięki czemu znacznie lepiej przyswajają one treści pieśni czy modlitw. Modlitewniki są znane w naszym kraju od dawnych czasów – pierwsze z nich pojawiły się jeszcze w XI-XII wieku, zabytkowe modlitewniki oraz wzmianki o nich pochodzą z wieku XIII. Modlitewniki były wtedy tworzone ręcznie a zawarte w nich modlitwy były spisywane w jerzyku staropolskim. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest odtwarzanie historii modlitw oraz pastorałek na podstawie zabytków takich właśnie jak modlitewniki. Do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej trafiły trzy egzemplarze modlitewników wydane odpowiednio w roku 1927 ("Droga do Nieba"), 1956 ("Droga do Nieba") oraz 1957 ("Modły Wiernych). We wszystkich trzech formę zakładek stanowiły religijne obrazki (27 egzemplarzy), odręcznie spisane modlitwy oraz pieśni, stary bilet PKS i co interesujące "Pamiątka Misji św. OO. Redemptorystów w Żarowie" z 1949 roku. Modlitewniki przekazała do Żarowskiej Izby Historycznej pani Helena. Jak powiedziała " ... książeczki te służyły mojej babci i prababci, nie są mi potrzebna ale nie mogłam ich przecież wyrzucić ". Składamy Serdeczne Podziękowania dla pani Heleny.

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.