Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szklany talerz z przełomu XIX i XX wieku w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: niedziela, 31, grudzień 2017

Zbiory Żarowskiej Izby Historycznej wzbogaciły się o interesujący wyrób szklany datowany na 2 połowę XIX lub przełomu XIX i XX wieku. Jest nim szklany talerz na pieczywo z napisem "Brod und Kuchen. Jedes zu seiner Zeit". Datowanie przedmiotu potwierdza pisownia słowa "Brod", które ujednolicono i zmieniono na "Brot", razem z reformą pisowni obowiązującej w Cesarstwie Niemieckim od 1901 roku. Talerz o wymiarach 20,3 x 29 cm, wykonany został z tzw. szkła prasowanego (szkło tłoczone), produkowanego mechanicznie za pomocą metalowych form z reliefowymi wzorami, przez dociśnięcie metalowym tłocznikiem lub z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Technologia ta popularna była szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1827 roku D. Jarves (Boston) otrzymał patent na produkcję szkła tłocznikiem. W 1889 roku uruchomiono półautomatyczną produkcję butelek, a 1905 roku pierwszą automatyczną linię produkcyjną. Wytwórczości szkła metodą tłoczenia, szybko dotarła na kontynent europejski, gdzie w fabrykach brytyjskich, francuskich i niemieckich powstawały różnego rodzaju szklane wyroby. Egzemplarz, który trafił do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej w zachodnioeuropejskich katalogach muzealnych, opisany został jako: talerz z bezbarwnego szkła prasowanego, wyprodukowany przez nieznanego wytwórcę w Niemczech w końcu XIX lub na początku XX wieku (Kolekcja Sammlung Geiselberger PG-695).

Talerz przekazała do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej mieszkanka Imbramowic. Wedle informacji, którą nam przekazała, talerz stanowi pozostałość po poprzednich właścicielach domu, w którym zamieszkała w 1945 roku jej rodzina. Składamy pani Serdeczne Podziękowania.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 

 

 

============================================

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.