Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wystawa "Dolnośląskie rezydencje na fotografiach Roberta Webera"

Drukuj
Utworzono: wtorek, 06, luty 2018

Dolny Śląsk to region w Polsce, gdzie znajduje się najwięcej zabytkowych pałaców i zamków, a także budowli sakralnych oraz zabytków przemysłu. Polska Dolina Loary – jak czasami nazywany jest Dolny Śląsk – może poszczycić się również sporą liczbą obiektów, które zostały w pełni odrestaurowane i dzisiaj pełnią różne funkcje, np. hotelowe. Przykłady udanych inwestycji, które przywróciły dawną świetność i blask zabytkowym budowlom, to np. pałac Brunów (pow. lwówecki), pałac Łomnica i Wojanów (pow. jeleniogórski, pałac w Krobielowicach (pow. wrocławski), Zamek Kliczków (pow. bolesławiecki), pałace w Dzierżoniowie i Pieszycach (pow. Dzierżoniowski). Zapominać nie należy także o najbardziej znanych turystycznie obiektach, takich jak Zamek Książ pod Wałbrzychem, Zamek Czocha (pow. lubański), a także zamki Chojnik (pow. jeleniogórski) i Bolków (pow. Jaworski). Dolny Śląsk to nie lada gratka dla turystów. Województwo to usiane jest licznymi zabytkami architektury. Zresztą to nie powinno dziwić przy tak bogatej historii. Panowanie nad tym terenem – bogatym w żyzne ziemie, węgiel, miedź, żelazo, złoto i srebro – przechodziło z rąk do rąk. Dolny Śląsk znajdował się pod kuratelą polską, czeską, austriacką, niemiecką i ponownie polską. Po burzliwej historii pozostały do dziś liczne zabytkowe ślady.

Na początku XX wieku niejaki Robert Weber - drezdeński architekt i fotograf, zainspirowany dziełem Alexandra Dunckera, wykonał wraz ze swoimi współpracownikami, fotografami z Drezna – Fiehnem i Foersterem, kilka tysięcy zdjęć śląskich pałaców. W wydanym w 1909 roku w Dreźnie i Wrocławiu trzytomowym albumie pt. Schlesische Schlösser znalazły się fotografie 286 śląskich pałaców wraz z ich opisami.

Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Żarowska Izba Historyczna SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ na wystawę pt. "Dolnośląskie rezydencje na fotografiach Roberta Webera". Wystawa dostępna będzie w dniach od 21 lutego do 21 marca 2018 roku w GCKiS przy ul. Piastowskiej 10A. Wstęp bezpłatny.

 

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.