Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

VIII Żarowska Prelekcja Historyczna

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 12, marzec 2018

Za Nami VIII Żarowska Prelekcja Historyczna. We wtorek 27 lutego 2018 roku w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie po raz kolejny zgromadzili się lokalni oraz przyjezdni miłośnicy historii, odkryć i związanych z nimi tajemnicami. Gościem specjalnym był pan Krzysztof Czernecki – kapitan w Królewskim Pruskim Regimencie Piechoty "Alt Kreytzen". Widowie zgromadzeni w GCKiS, mieli okazję zapoznać się z materiałem dotyczącym Góry Krukowskiej i Góry Pyszczńskiej. Mowa była o m.in. znaleziskach pamiętających czasy cesarstwa rzymskiego, kiedy okolice zamieszkiwali germańscy Silingowie, o nieistniejących budowlach takich jak wiatraki oraz o pozostałościach dawnych wyrobisk górniczych i konstrukcji pieca wapienniczego. Uczestnikom prelekcji zaprezentowane zostały różnego rodzaju plany i mapy datowane od 1736 do 1965 roku, fragmenty opracowań dotyczących botaniki i geologii, archiwalne oraz współczesne fotografie, a także przedstawiony został stan historycznych badań poświęconych Górze Krukowskiej i Górze Pyszczyńskiej.

Gość specjalny VIII Żarowskiej Prelekcji Historycznej pan Krzysztof Czarnecki w znany wszystkim pasjonujący sposób, który wyczerpuje dostępne źródła, zreferował tematy związane z pruską Armią Fryderyka II w XVIII wieku. Uczestnicy prelekcji usłyszeli m.in. że twórcą pruskiej armii był książę Fryderyk Wilhelm, zwany Wielkim Elektorem. Obejmując rządy w niewielkim i zniszczonym wojna trzydziestoletnią kraju rychło przekonał się, że polityce liczy się tylko ten, kto dysponuje realną siłą. Symbolicznym dniem narodzin armii pruskiej jest dzień bitwy pod Fehrbellin (28 czerwca 1675 r.), w której pokonała ona uważaną wówczas za niezwyciężoną armię szwedzką. Bitwa ta jest jednocześnie jednym z pierwszych przykładów propagandowego wykorzystania niewielkiego w sumie sukcesu. Jednak rzeczywisty debiut armii w 1646 r. zakończył się wręcz kompromitacją – próba zajęcia niewielkiego księstwa Berg nie powiodła się, z racji nieudolności dowódców, słabego wyszkolenia i wyposażenia oraz interwencji politycznej potężnych wówczas Stanów Holenderskich. Właściwym twórcą potęgi pruskiej armii jest ojciec Fryderyka Wielkiego, król Fryderyk Wilhelm I, zwany z racji upodobań i charakteru „królem sierżantem”. Za jego panowania wprowadzono powszechny obowiązek służby wojskowej, kantonalny system rekrutowania, ujednolicono uzbrojenie i umundurowanie oraz pierwsze regulaminy służby. Charakterystyczną cechą armii tego okresu było wprowadzenie drakońskiej dyscypliny, opartej na powszechnie stosowanych okrutnych karach fizycznych, głównie chłoście. Celem było wychowanie żołnierza, który bardziej miał się bać kija kaprala niż kuli nieprzyjaciela. Twórcą tego systemu, zwanego „pruskim drylem”, był książę Leopold von Anhalt – Dessau, zwany „Alt Dessauer”. Pan Krzysztof opowiadał również o umundurowaniu i wyposażeniu pruskich żołnierzy, ich uzbrojeniu oraz o największych bitwach tzw. wojen śląskich, m.in. o bitwie pod Małujowicami oraz bitwie pod Burkatowem i Lutomią.

Organizatorzy prelekcji składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców Żarowa oraz wszystkich osób przyjezdnych, które przybyły do GCKIS i uczestniczyły w VIII Żarowskiej Prelekcji Historycznej. Niebawem kolejne spotkanie z historycznymi tajemnicami pobliskiej okolicy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.