Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wieszaki odzieżowe z Brzegu i Wałbrzycha w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 12, marzec 2018

Kolejne dwa odzieżowe wieszaki trafiły do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej. Pierwszy z nich opatrzony jest napisem w języku niemieckim Heerenkleiderfabrik Franz Kuhnert. Firma Franza Kuhnerta założona została 9 marca 1909 roku w Brzegu (Brieg) jako niewielki zakład krawiecki szyjący męską odzież na wymiar. Jego właściciel został powołany do armii niemieckiej na dwa tygodnie przed wybuchem I wojny światowej. Interes prowadziła do 1918 roku jego małżonka Elfriede Kuhnert. Po zakończeniu wojny i powrocie właściciela, rodziny interes Kuhnertów został rozbudowany przestrzenie, a w 1928 roku otwarto pierwszą filię zakładu mieszczącą się w Jeleniej Górze (Hirschberg). W ciągu następnych 10 lat powstało 10 kolejnych oddziałów m.in. w Ząbkowicach Śląskich (Frankenstein), Nysie (Neisse), Prudniku (Neustadt) i Kłodzku (Glatz). W 1934 roku przejęta została fabryka odzieżowa we Wrocławiu wyposażona w najnowocześniejszy park maszynowy. Przedsiębiorstwo Kuhnerta zatrudniało wówczas 80 pracowników w Brzegu i 110 we Wrocławiu. W firmie pracowali synowie Kuhnerta, Franz jun., Heinz i Horst.

26 lutego 1943 roku przedsiębiorstwo jednoosobowe Kuhnerta, przekształcone zostało w spółkę komandytową, która wytwarzała m.in. na potrzeby niemieckiego Wehrmachtu. W czasie wojny do armii powołani zostali wszyscy trzej synowie Franza Kuhnerta. Heinz i Horst, zginęli w 1944 roku na froncie wschodnim. Pod koniec wojny zamknięte zostały wszystkie oddziały spółki Kuhnerta, a zgromadzone zapasy wyprzedane zostały konkurencji. Po zakończeniu wojny przedsiębiorstwo wznowiło działalność w Hannoverze, gdzie wytwarzano odzież dla mężczyzn, kobiet i dzieci. W listopadzie 1955 roku zmarł założyciel firmy Franz Kuhnert. Funkcję prezesa objął wówczas jego syn Franz jun. W kolejnych latach dobrze prosperujące przedsiębiorstwo zostało rozbudowane. Od lat 60-tych wytwarzany jest asortyment odzieżowy na potrzeby niemieckiej Bundeswehry, organizacji i służb mundurowych oraz grup rekonstrukcyjnych, Obecnie firmę pod nazwą Fraku Uniformen GmbH, prowadzi Horst Kuhnert, wnuk założyciela brzeskiej Heerenkleiderfabrik. Drugi z przekazanych wieszaków, opatrzony jest napisem Alfred Hirsch Tuchhandlung Waldenburg Schl. Hermannstr. 19. W tym przypadku chodzi o niewielki sklep z płótnem/suknem/materiałem, prowadzony w początkach XX wieku przez niejakiego Alfreda Hirscha w Wałbrzychu przy Hermannstrasse (obecnie ulica marszałka Józefa Piłsudskiego).

 

Wieszaki przekazał do Żarowskiej Izby Historycznej pan Wojciech Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Thursday the 28th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.