List archidiakona głogowskiego Johanna Kirsteina z 1786 roku w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej
Niecodzienny eksponat zasilił zbiory Żarowskiej Izby Historycznej. Jest nim list spisany w 1786 roku w Głogowie (232 lata temu !!). List składa się z 2 kart, które zachowane są w całości w doskonałym stanie. Na przedniej złożonej części widnieje pieczęć lakowa nadawcy z inicjałami JHK, czyli pieczęć archidiakona głogowskiego Johanna Kirsteina. List podpisany osobiście przez wspomnianego dostojnika, pisany jest innym atramentem i charakterem pisma niż podpis. Jest to dawna praktyka, że sekretarz pisał, a zwierzchnik sygnował. Dodać trzeba, że Kirstein miał już wówczas 78 (!) lat i żył jeszcze zaledwie dwa lata. Archidikon głogowski urodził się w 1708 roku. W 1762 roku został archiprezbiterem Zielonej Góry i kanonikiem w kościele św. Krzyża we Wrocławiu. Po zrzeczeniu się kantoratu, 4 października 1764 roku otrzymał patent nominacyjny na archidiakona. Instalowany na archiprezbiteriat głogowski 30 stycznia 1765 roku. Kapituła zleciła mu zbudowanie nowej kurii przy Drodze Kamiennej. Zlecenia jednak nie realizował. Zmarł 17 kwietnia 1788 roku. Jego portret namalowany przez głogowskiego portrecistę Puschmanna wisiał w zakrystii Kolegiaty. Ukazywał Kirsteina w szacie, noszonej przez kanoników wszystkich śląskich konwiktów, na którą nakładano „almucium” z futra. Było ono wzbogacone przez kołnierz barkowy „mozetta” z bladofioletowo - niebieskiego sukna. Wrocławscy kanonicy nosili kołnierze w kolorze czerwonym.
Pierwsza, krótka część listu, podpisana przez Kirsteina zajmuje połowę pierwszej strony. Kolejna część pisma to odpis listu von Cocceja – urzędnika głogowskiego. W tej części (1,2 i 3 strona) znajdujemy wiele ciekawych informacji – mowa o zbiórkach pieniędzy m.in. w miejscowościach: Milsko, Ingramsdorf - Imbramowice (koło Świdnicy), Zabrze (koło Bytomia), Tscheplau – Krzepielów (koło Głogowa), Lauden, Osten (koło Góry), Guttentag, Wannowitz (kr. Leobschutz), Lublinitz, Stubendorf, Steibendorf, Neumarkt – Środa Śląska, Raudnitz - Rudnica (kr. Frankenstein), Rogau - Rogów (koło Świdnicy), Semmelwitz - Ziemiełowice (kr. Namslau), Landeshut – Kamienna Góra i wiele innych. W sumie w liście wymieniono 27 miejscowości. Przy każdej miejscowości opisano na co przeznaczone są zbierane pieniądze.
Dokument spisany został na czerpanym papierze z pięknym znakiem wodnym (Matka Boska w aureolii i śląski orzeł), który wyprodukowano z rozdrobnionych szmat, przez to jest szczególnie odporny na zniszczenia i upływ czasu. Na tego rodzaju papierze drukowano księgi (od XV do XIX wieku), a także służył do różnego rodzaju zapisków.
List zakupiony został przez prywatnego kolekcjonera i zdeponowany w Żarowskiej Izbie Historycznej. Nadmienić warto, iż jest to najstarszy z zachowanych archiwaliów, które znajdują się obecnie w naszych zbiorach.
Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.
Opracowanie
Bogdan Mucha