Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Medyczne pamiątki z pocz. XX wieku w zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 30, kwiecień 2018

Wiek XIX przyniósł ogromny postęp w dziedzinie medycyny, higieny i farmacji. Można by długo wymieniać osiągnięcia na tym polu, dość wspomnieć chociażby o rozwoju chirurgii, mikrobiologii, czy powstaniu szpitali, jako profesjonalnych ośrodków intensywnego leczenia. Co prawda, antybiotyki odkryto dopiero w XX wieku, ale zaczęto już stosować środki antyseptyczne. Zniknęło także zagrożenie epidemią czarnej ospy, dzięki upowszechnieniu się szczepień, ale grozę „morowego powietrza” zastąpił strach przed cholerą, tyfusem i gruźlicą. Pierwsza z tych groźnych chorób panowała w 1866 roku w Mrowinach i Łażanach. Jak podają źródła w samych tylko Mrowinach zmarło aż 78 osób. W pobliskim Żarowie nie zanotowano jednak żadnego przypadku zachorowania. Sytuacja w zakresie medycyny, uległa znaczącej poprawie z chwilą ufundowania w 1871 roku szpitala w Żarowie. Placówka prowadzona przez joannitów, wybudowana została dzięki pomocy finansowej jaką ofiarował hrabia Friedrich von Burghauss z Łażan i Carl Friedrich von Kulmiz, właściciel Szamotowni i Silesii. W XIX wieku opiekę medyczną zapewniał mieszkańcom Żarowa i pobliskiej okolicy dr Julius Anderson z Piotrowic, praktykujący lekarz w Żarowie. Dr Anderson podczas wojny z Austrią (1866) i Francją (1870/71), był lekarzem sztabowym w 18. Pułku Piechoty von Grolmann. Jego nazwisko wymienione zostało w księdze pamięci żołnierzy powiatu świdnieckiego oraz na pomniku wojennych stojącym przy tzw. Węglowej Drodze nieopodal Żarowa. W 1910 roku do Zarządu nowo wybudowanego Kościoła w Żarowie, należał dr nauk medycznych A.Gollnick, zamieszkały przy Kulmizplatz (ob. pl.Wolności). Księga adresowa mieszkańców Żarowa z 1929 roku wymienia trzech lekarzy: dr Wilhelm Benary (Schweidnitzer Strasse 32; ob. ul. A.Krajowej), dr Ernst Reichert (Konradswaldauer Strasse 1; ob. ul. Mickiewicza), dr Ernst Schmedes (Kulmizstrasse 3; ob. ul. Hutnicza). Dentystą był dr Rudolf Huebner, którego gabinet mieścił się przy Schweidnitzer Strasse 29). Na trzy lata przed końcem II wojny światowej, lekarzami w Żarowie, byli obok wspomnianego dr Schmedesa także: dr Wilhelm Gatzek i Herbert Patzelt (Striegauer Strasse 13; ob. ul. 1 Maja), a także dentysta dr Gerhard Kalms (Strasse der SA 2; ob. ul. Zamkowa).

Pamiątką związaną prawdopodobnie z działalnością dr A.Gollnicka w Żarowie, są szklane butelki po medykamentach (odnalezione na pl. Wolności), które do Żarowskiej Izby Historycznej przekazał pan Waldemar. Składamy panu Serdeczne Podziękowania.

 

 

Źródła:
Z.Malicki, 100 lat Kościoła w Żarowie 1910-2010, Żarów 2010

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 17th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.