Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

IX Żarowska Prelekcja Historyczna - 8.06.2018

Drukuj
Utworzono: piątek, 01, czerwiec 2018

Każdy z nas gdzieś mieszka, czasami jest to ta sama miejscowość w której się urodziliśmy, często jednak to nasze kolejne miejsce zamieszkania, gdzie przeprowadziła się nasza rodzina. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, co było w miejscu naszego zamieszkania: kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Czym wyróżnia się ono spomiędzy innych ? co w najbliższej okolicy warte jest naszej szczególnej uwagi ? Wedle ewidencji zabytków prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków na Ziemi Żarowskiej, znajduje się 238 zabytkowych budowli i obiektów z czego 66 w granicach miasta Żarów. Spośród tej ogólnej liczby, 28 zabytków wpisanych zostało do rejestru, który jest formą ich ochrony prawnej. Po za tym istnieje niezliczona liczba miejsc i obiektów nieznanych, tajemniczych i zapomnianych, które są świadectwem minionej historii i życia dawnych mieszkańców tej Ziemi. O niektórych z nich usłyszycie podczas IX Żarowskiej Prelekcji Historycznej.

Czytelny nasyp kolejki wąskotorowej, fragment wystającej szyny kolejki wąskotorowej, trzy zalane wodą wyrobiska gliny, sterczący ponad powierzchnię wody maszt kolejki linowej oraz walające się cegły i fragmenty murów. Tyle pozostało dziś z dawnej cegielni Ingramsdorfer Tonwerke w Imbramowicach, jednej z największych i najnowocześniejszych w okolicy. Cegielnia ta założona została przy tzw. dolnym folwarku w Imbramowicach pomiędzy rokiem 1833 a 1896. W początkach XX wieku została rozbudowana – w sumie kilkanaście budynków z trzema 30 metrowymi kominami oraz wyposażona w maszyny parowe. Podczas II wojny światowej teren cegielni zaadoptowany został na potrzeby produkcji zbrojeniowej. Tam też pracowali rosyjscy jeńcy wojenni. O tajemnicach tego miejsca oraz nowo pozyskanych dokumentach archiwalnych na IX Żarowskiej Prelekcji Historycznej.

 

Bogdan Mucha

Ziemia Żarowska. Miejsca, nieznane, tajemnicze i zapomniane
Cegielnia Tonwerke w Imbramowicach. Nowe fakty i dokumenty

----------------------------------

Serdecznie Zapraszamy 8 czerwca 2018 r., godz. 18:00
nowa siedziba Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3

 

 

 

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 21st. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.