Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przedmioty z drewnianej skrzyni odnalezionej na żarowskim strychu

Drukuj
Utworzono: piątek, 15, czerwiec 2018

To że zagracone i nie odwiedzane od lat strychy, kryją ciekawe przedmioty wiemy już nie od dziś. W jednym z takich właśnie miejsc, znajdowała się drewniana skrzynia, którą wraz z zawartością, przekazała do Żarowskiej Izby Historycznej mieszkanka Żarowa. Jak się okazało we wnętrzu, znajdowały się interesujące przedmioty związane z Żarowskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych. Poza pamiątkowym porcelanowym talerzem zawierającym logo ŻZMO (wyrób Zakładów Porcelany Stołowej "Karolina" z Jaworzyny Śląskiej) w drewnianej walizie były trzy zaklejone koperty. Nadawcą pierwszej z nich jest Zjednoczenie Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych Gliwice, ul. Zygmunta Starego 6, adresatem ŻZMO, Żarów ul. Karola Marksa 1, pow. Świdnica, woj. Wrocław (brak znaczka i stempla pocztowego). Druga koperta nadana została przez: Mgr Inż. Antoni Sentek Rzecznik Patentowy, Warszawa, skr. poczt. 287, Czerniakowska 107, m. 13 (znaczek pocztowy ze stemplem nadawczym poczty w Warszawie i datownikiem 17.7.64). Odbiorcą były: ŻZMO Żarów k/Świdnicy, ul. Marksa 1. Trzecia koperta jako przesyłka lotniczna nadana została przez: Alfred Fritsch OHG. Laborgerätebau 658 Idar-Oberttein 1, West Germany (stempel nadawczy poczty Idar-Oberstein z datownikiem 08.6.65). Adresat tej koperty to: ŻZMO Laboratorium (Heern Mgr Inż. Zbigniew Wasnik, oder Vertreter), ul Karola Marksa 1, Zarow k/Swidnicy Polen. Wszystkie trzy koperty zawierają w swoim wnętrzu zasuszone rośliny, a dokładnie kwiatostan lipy, łac. Inflorescentia Tiliae. Trudno powiedzieć obecnie, jakiego rodzaju prace laboratoryjne świadczyły Żarowskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych na rzecz wspomnianych wcześniej instytucji. W skrzyni oprócz wymienionej zawartości, znalazła się także szkolna tabliczka z drewnianą ramką, na której dawniej pisano kredą oraz buteleczka/kałamarz "Pegaz" po niebieskim atramencie do piór wiecznych.

Z całą pewnością to nie ostatnie znaleziska z miejsca, w którym znajdowały się opisane powyżej przedmioty. Jego właścicielka zaprosiła nas bowiem do uprzątnięcia strychowego bałaganu, gdzie nie brakuje innych ciekawych perełek, ale o tym niebawem.

 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.