Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Proporzec I Żarowskiej Drużyny Harcerskiej "Przygoda" im. Karola Szymanowskiego

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 20, sierpień 2018

Jak pisze Tomasz Ciesielski w monografii "Żarów. Historia Miasta i Gminy": Od 1973 roku do końca lat 80-tych w Szkole Podstawowej nr 1 istniał zespół wokalno-taneczny „Legenda”. Działał w ramach Związku Harcerstwa Polskiego. Jego występy stanowiły oprawę niemal wszystkich uroczystości szkolnych i gminnych. W latach 1973-1975 zajmował 1-sze miejsca w powiatowych przeglądach piosenki harcerskiej. W 1980 r. zajął 2-miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych. Wiemy ponadto, że przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Żarowie, działał na przełomie lat 70/80-tych inny zespół wokalno-taneczny o nazwie "Przygoda". Kiedy dokładnie powstał, tego nie jesteśmy niestety w stanie odnotować. Do chwili obecnej zachowały się w zbiorach prywatnych dyplomy oraz fotografie z występów i wycieczek obu zespołów.

Na stałe do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej, przekazana została wyjątkowa pamiątka w postaci proporca I Żarowskiej Drużyny Harcerskiej "Przygoda" im. K. Szymanowskiego. Jak powszechnie wiadomo, harcerski proporzec to specyficzne weksylium, reprezentujące daną jednostkę harcerską. Jest to oznaka suwerenności jednostki i odgrywa kluczową rolę w systemie jej obrzędowości. Proporzec harcerski, podobnie jak chorągiew, występuje tylko w jednym egzemplarzu. Proporzec przekazany do Żarowskiej Izby Historycznej, składa się podobnie jak inne podobne mu harcerskie znaki z dwustronnego płata, drzewca (w tym przypadku krótki) zakończonego głowicą w kształcie lilijki. Lewa strona płatu zawiera godło oraz nazwę I ŻDH Przygoda im. K. Szymanowskiego. Na prawej stronie widnieje monogram ZHP oraz emblemat Krzyża Harcerskiego z zawołaniem "Czuwaj".

Składamy Serdeczne Podziękowania mieszkance Żarowa za przekazanie poniższego proporca do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej

 

 

==============================

 

Karol Szymanowski 1882-1937

 

I Żarowska Drużyna Harcerska "Przygoda" nosiła imię Karola Szymanowskiego – wybitnego polskiego kompozytora i muzyka, który urodził się 3 października 1882 roku w rodzinie właścicieli ziemskich. To właśnie rodzina wpłynęła z pewnością na drogę życiową młodego kompozytora: ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, brat Feliks był pianistą, a siostra, Stanisława Szymanowska-Korwin – śpiewaczką. Po zdaniu matury w 1901 roku Karol Szymanowski przyjechał do Warszawy, gdzie stawiał pierwsze poważne muzyczne kroki. Ze swoimi rękopisami udał się do Emila Młynarskiego, założyciela i dyrektora Filharmonii Narodowej. Ten jednak nie zauważył w młodym muzyku wielkiego talentu. Szymanowski na przekór wszystkim podjął walkę o swoją muzyczną przyszłość. Uczęszczał na zajęcia do prof. Zygmunta Noskowskiego. Jednocześnie poznawał Warszawę, ludzi kultury i sztuki.

W latach 1903–1905 przebywał w Berlinie, gdzie poznał się z Ryszardem Straussem, który stał się jego mistrzem na początku kompozytorskiej drogi. Zainspirowany jego muzyką, zaczął pisać swoje pierwsze symfonie. Szymanowski łączył klasyczne melodie szopenowskie z nowoczesną polską muzyką, a także z motywami regionalnymi. W 1927 roku objął kierownictwo Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. W 1930 roku został pierwszym rektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Jego studenci wspominają ogromne zaangażowanie w nauczanie i chęć przekazania pasji do muzyki. Szymanowski na zajęcia przyprowadzał swoich kolegów po fachu, mistrzów z europejskich filharmonii, organizował też zamknięte koncerty. Był dla swoich uczniów nie tylko mistrzem, ale i przyjacielem. W okresie pełnienia funkcji rektora Akademii Muzycznej w Warszawie był ciężko chory na gruźlicę. Przeniósł się do Zakopanego, skąd często wyjeżdżał na leczenie do Szwajcarii. Zmarł 29 marca 1937 w Lozannie podczas jednego z takich wyjazdów. Za twórczość muzyczną o wiekopomnym znaczeniu dla kultury polskiej i ogólnoświatowej prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie, 2 kwietnia 1937 roku, Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski.

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Źródła:
T. Ciesielski, Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006
T. Chylińska, Karol Szymanowski i jego epoka, tom 1-3, Kraków 2008

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Monday the 23rd. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.