Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Wierzbnej i Żarowie w 1963 roku

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 03, wrzesień 2018

Peregrynacja (łac. peregrinatio) to w Kościele katolickim uroczyste przenoszenie albo przewożenie w celach kultowych relikwii, obrazów i innych przedmiotów kultu religijnego (np. krzyż jerozolimski). Peregrynacje mogą mieć charakter lokalny (np. peregrynacja figury Matki Boskiej na terenie parafii czy diecezji) jak i narodowy czy też międzynarodowy (np. peregrynacja relikwii św. Antoniego z Padwy). W czasie trwania peregrynacji organizowane są specjalne nabożeństwa. Celem jest zachęta do podjęcia praktyk religijnych i zaangażowania w życie wspólnoty eklezjalnej. Najbardziej znaną polską peregrynacją, jest wędrująca po wszystkich parafiach od 1957 roku kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej (kopia jasnogórskiej ikony). Idea tej peregrynacji zrodziła się w 1956 roku, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali "Matko, przyjdź do nas". Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956 roku. W 1957 roku, z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 roku na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

 

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

 

I etap nawiedzenia kopii obrazu rozpoczął się w święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w Archikatedrze Warszawskiej. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował bp Karol Wojtyła. 12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.

Fotografię ukazującą kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podczas peregrynacji z 1963 roku w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej, udostępnili nam państwo Anna i Mariusz Bryła. Uwagę zwraca niecodzienna dekoracja wystroju świątyni z kopią obrazu M.B. Częstochowskiej, umieszczoną na wysokości przysłoniętego obrazu ołtarzowego. Z kolei w Kronice Parafii pw. NSPJ w Żarowie, zamieszczony został opis uroczystości związanej z peregrynacją ww obrazu, która odbyła się 27/28 października 1963 roku.

 

Kopia obrazu M.B. Częstochowskiej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej

 

Rok 1963 – Peregrynacja Obrazu M.B. Częstochowskiej – Uroczystość Nawiedzenia Obrazu M.B. Częstochowskiej w Żarowie odbyła się 27/28 października 1963 r. poprzedzona rekolekcjami OO. Redemptorystów Henryka Szulc i Tadeusza Majgier z Barda Śl. - J.E. Ks Biskup Wincenty Urban celebrował Mszę św. o północy z 27 na 28.X.1963 r. przy ołtarzu polowym. W tej pięknej i niezapomnianej uroczystości brało udział około 10.000 ludzi. Parafia Żarów przekazała obraz do Imbramowic, dokąd udała się delegacja składająca się z matek, ojców, dzieci i około 200 motocykli. - Nie obyło się tu – podobnie jak w wielu innych miejscowościach Polski – bez presji niektórych czynników administracyjnych aby zmniejszyć zewnętrzny splendor uroczystości Nawiedzenia. Między innymi szykanami zabroniono dzieciom udziału w uroczystości. Nauczycielom i pracownikom administracyjnym zabroniono pod groźbą dyscyplinarną zwolnienia z pracy, wzięcia udziału nawet biernego. Na koniec uroczystości dzieci wyprowadzono daleko do lasu aby nie mogły wziąć udziału w manifestacyjnym pożegnaniu Obrazu.

 

Składamy Serdeczne Podziękowania Państwu Annie i Mariuszowi Bryle za udostępnienie fotografii obrazu M.B. Częstochowskiej podczas peregrynacji w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Źródła:
1. K. Wojtyła, Nauczyciel i Pasterz, Rzym 1998, t. 2, s. 10-11
2. M. Królik, Historia Nawiedzenia (www.jasnagora.com) 2007
3. Diecezja płocka powitała w Pułtusku kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. (diecezjaplocka.pl) 2015
4. Gniezno: powitano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (onet.pl.) 2016
5. Maryja zwyciężyła ! (plock.gosc.pl.) 2016
6. Komunikat z przygotowań do Nawiedzenia Obrazu MB Częstochowskiej w diecezji łowickiej (diecezja.lowicz.pl.) 2016
7. 24 czerwca przekazanie kopii ikony jasnogórskiej do diecezji warszawsko-praskiej. (radiowarszawa.com.pl.) 2017
8. Kończy się peregrynacja jasnogórskiej ikony (warszawa.gosc.pl.) 2018
9. Kronika Parafii pw. NSPJ w Żarowie (od 1945 r.)

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 29th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.