Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Metalowe pudełeczko z dawnej żarowskiej "Adler - Apotheke"

Drukuj
Utworzono: sobota, 29, wrzesień 2018

Sześciokątne metalowe pudełko aptekarskie wyprodukowane przez firmę Ichthol-Gesellschaft Cordes Hermanni & Co Hamburg, opatrzone na spodzie nalepką z nazwą dawnej żarowskiej apteki "Adler" (Adler – Apotheke Saarau) wzbogaciło zbiory Żarowskiej Izby Historycznej. W tego rodzaju metalowych "opakowaniach", sprzedawany był lek o nazwie "Globichthol", który zawierał zapewne stosowany od 1886 roku związek o nazwie ichtiol – stosowany w schorzeniach dermatologicznych. Warto wiedzieć, że naturalny ichtiol jest produktem destylacji łupków bituminicznych i sulfonowania destylatu. Największe dostępne ich złoża występują w Estonii, w Polsce można się na nie natknąć w niektórych rejonach Karpat. W Farmakopei Polskiej IX w rozdziale „Wykaz dawek” surowiec znajdziemy pod nazwą Ichtammolum (strona 3614). FP IX podaje zakresy zwykle stosowanych stężeń w preparatach do użytku zewnętrznego. Do przemywań: 1-5%, na skórę: 2-15%, w maści: 10-15%. W praktyce spotyka się maksymalne stężenia do 30% w przypadku leczenia czyraków z dużym obrzękiem tkanek. W receptariuszach można się natknąć także na 1-5% roztwory wodne ichtiolu do irygacji w ginekologii lub 5-20% roztwory glicerolowe do pędzlowania jamy ustnej.

Wspomniana nalepka z napisem "Adler-Apotheke Saarau", wskazuje na istniejącą już w 2 połowie XIX wieku, aptekę w Żarowie, która zaopatrywała mieszkańców w niezbędne leki i inny asortyment medyczny. Jej właścicielem pod koniec lat 80-tych XIX wieku był żarowski aptekarz Max  Abel. W zbiorach Żarowskiej Izby Historycznej oprócz szklanych buteleczek aptekarskich, znajdują się również rachunki z Królewskiej Apteki "Adler" Maxa Abela, wystawione w dniu 31 grudnia 1889 roku. Z kolei z lat 1906-1926, pochodzą pocztówki oraz rysunek, ukazujący budynek dawnej apteki. Wedle ksiąg adresowych mieszkańców Żarowa z 1929 i 1942 roku, aptekarzem i właścicielem "Adlera" był niejaki Wolfram Rademacher.

Składamy Serdeczne Podziękowania panu Łukaszowi za przekazanie prezentowanego poniżej pudełeczka

 

 

==============================

 

Apteka "Adler", ok. 1906 r.

 

Apteka "Adler", ok. 1913 r.

 

 Apteka "Adler", ok. 1929 r.

 

Przebudowany budynek, w którym dzisiaj mieści się "Apteka pod Sokołem" 

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

 

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Saturday the 20th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.