Otwarcie wystawy i prelekcja w Żarowskiej Izbie Historycznej
Prelekcja historyczna "Polacy na frontach I wojny światowej" oraz otwarcie wystawy "Co ziemia oddała ?". Te dwa wydarzenia zorganizowane zostały przez Żarowską Izbę Historyczną dla uczczenia dostojnej rocznicy 100-lecia Niepodległości. Licznie przybli mieszkańcy Żarowa oraz okolic mieli okazję obejrzeć kilkaset zabytkowych przedmiotów m.in. elementy ubioru, przedmioty codziennego użytku, numizmaty, biżuterię, zabytki archeologiczne, militaria z czasów wojen pruskich, I i II wojny światowej oraz wiele innych, które w większości wyeksponowane zostały w Żarowskiej Izbie Historycznej po raz pierwszy. Dzisiejsza wystawa odbiega co prawda tematyką od rocznicy 100-lecia Niepodległości, a niektóre z prezentowanych przedmiotów, datowane są nawet na kilka tysięcy lat wstecz. Mieszkamy bowiem w specyficznym miejscu i regionie, który na przestrzeni wieków kilkukrotnie zmianiał swoją przynależność administracyjną. Mieszkający tutaj ludzie żyli i umierali pod rządami kolejnych królów i cesarzy. Dawni mieszkańcy Ziemi Żarowskiej pozostawili po sobie nie tylko spuściznę w postaci budowli oraz dokumentów piśmienniczych, lecz także wiele drobnych przedmiotów, które do niedawna skrywała ziemia, a które dzisiaj powrócił do nas jako eksponaty prezentowane na tej wystawie – mówił specjalista d/s zbiorów muzealnych, archeolog Bogdan Mucha.
Drugim punktem piątkowego spotkania była wspomniana prelekcja, która przybliżyła zgromadzonym uczestnikom historię Polskich formacji wojskowych tworzonych podczas I wojny światowej zarówno po stronie państw centralnych (Austro-Węgry i Niemcy), jak i koalicji (głównie Rosja, Francja). Zaprezentowany materiał multimedialny ukazał szlak bojowy, stoczone walki oraz losy Polaków służących w takich formacjach jak: Armia Polska we Francji, Legion Bajoński i Riuelczycy, Legion Puławski i Legion Lubelski, Brygada i Dywizja Strzelców Polskich, I – III Korpus Polski, Legia Rycerska, Dywizja Ułanów, Lekka Brygada III Korpusu, Polska Oddzielna Brygada na Kaukazie, Polski Oddział w Odessie, Oddział Murmańczyków, Pierwsza Kompania Kadrowa, I – III Brygada Legionów Polskich, Polski Korpus Posiłkowy. Jak usłyszeli uczestnicy prelekcji ... według różnych źródeł podczas I wojny światowej w armii Austro-Węgierskiej służyło 1,4 mln Polaków, w armii Carskiej Rosji ok. 1,2 mln oraz blisko 800 000 w armii Cesarstwa Niemieckiego. Wedle szacunków ponad pół miliona z nich.
Organizatorzy wystawy i prelekcji składają Serdeczne Podziękowania uczestnikom piątkowego spotkania. Wystawa dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w dniu 11 listopada w godz. 12:00 – 16:30 oraz od 13 listopada (w godz. otwarcia Izby). Zapraszamy