Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kilka słów o nieistniejących urządzeniach technicznych DZCH "Organika" na stawie miejskim w Żarowie

Drukuj
Utworzono: niedziela, 18, listopad 2018

Wedle informacji Tomasza Ciesielskiego, zawartych w monografii historycznej: w pierwszych latach powojennych na stawie przy dzisiejszej ul. Wyspiańskiego istniało od strony ul. Słowiańskiej kąpielisko. Łącznie z plażą zajmowało powierzchnię 1.8 ha i było własnością gminy. Odprowadzanie do stawu ścieków komunalnych sprawiło, że konieczne stało się jego zamknięcie w początkach lat 50-tych. Przez cztery kolejne dekady staw pozostawał martwy biologicznie, a pełnił funkcję zbiornika wody przemysłowej dla DZCh i zlewiska nieczystości. Od lat 60-tych kilkakrotnie przymierzano się do rekultywacji stawu przy ul.Wyspiańskiego. Nic z tego nie wyszło i dopiero skanalizowanie Żarowa pozwoliło na wyeliminowanie w początku lat 90-tych zrzutu ścieków do stawu przy ul. Wyspiańskiego. W latach 1994-1997 w ramach robót publicznych oczyszczono staw, nabrzeża i uporządkowano otaczający go teren. Po oczyszczeniu przybrzeżnych warstw dennych oraz zamontowaniu areatorów – napowietrzaczy do wody, przywrócono życie biologiczne w stawie. Żarowskie Koło Wędkarskiego dokonało jego zarybienia. Uroczystego otwarcie terenów rekreacyjnych wokół stawu dokonano w maju 1998 r. w trakcie „Dni Żarowa”.

Jak obrazuje plan Żarowa z 1979 roku oraz fotografie lotnicze wykonane 16 kwietnia 1998 roku, na żarowskim stawie istniał specjalny pomost na pływakach wraz z urządzeniami technicznymi, które służyły do pobierania wody przez DZCH "Organika". Jak zrelacjonował nam pan Sobociński: na stawie była zamontowana przepompownia połączona z budynkami znajdującymi się w lesie za Żarowem w pobliżu Strzegomki. Dzięki tym urządzeniom Organika pobierała wodę potrzebną do produkcji. Na stawie były dwie przepompownie. Pierwsza zatonęła i wtedy wybudowano drugą. Urządzenia obsługiwane były przez jedną osobę w systemie zmianowym. Po upadku Organiki, urządzenia znajdowały się jeszcze przez pewien czas na stawie. Budka na końcu pomostu uległa pożarowi i leżała przewrócona. Całość została zdemontowana i pocięta na złom. Zatonął chyba tylko jeden z pływaków.

Jeśli ktoś posiada informację lub fotografie urządzeń technicznych DZCH, które znajdowały się na stawie miejskim w Żarowie, to prosimy o kontakt.

 

Fragment planu Żarowa z 1979 roku, strzałką oznaczone urządzenia DZCH "Organika" na stawie miejskim w Żarowie przy ul. Wyspiańskiego, archiwum autora

 

 

Fotografie lotnicze z 16 kwietnia 1998 roku z widocznymi urządzeniami technicznymi DZCH "Organika" na stawie miejskim w Żarowie, archiwum autora

 

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

Źródła:
T. Ciesielski, Żarów. Historia miasta i gminy, Żarów 2006
Archiwum autora

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Sunday the 26th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.