Obiekt piwniczny z końca XIX wieku odsłonięty podczas prac ziemnych przy ul. Bolesława Chrobrego w Żarowie
W ostatnich dniach podczas prac ziemnych prowadzonych na placu budowy obiektu handlowego przy ul. Bolesława Chrobrego, doszło do odsłonięcia pomieszczenia piwnicznego, zlokalizowanego w płd.-wsch części prowadzonych robót. Obiekt o ceglano-kamiennej architekturze, datowany jest ogólnie na koniec XIX wieku i stanowi dalszą część piwnicy, która została odkryta podczas prac budowlanych w dniu 11 października 2011 roku (budowa "Tesco"). Kres użytkowania obiektu, który pierwotnie pełnił funkcję lodówki, później piwnicy w dawnym zespole folwarcznym, przypada na lata 80-90-te XX wieku. Szczegółowy opis architektury, dokonany podczas wizji terenowej w 2011 roku, przedstawił na łamach Gazety Żarowskiej (nr 22/2011) pan Marek Kowalski – archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura Wałbrzych. W ramach przypomnienia cytujemy:
W dniu 11.10.2011 r., w reakcji na zgłoszenie telefoniczne, przeprowadzono wizję terenową placu budowy obiektu handlowego przy ul. Bolesława Chrobrego w Żarowie. W trakcie oględzin terenu ustalono, iż doszło do odsłonięcia pomieszczenia piwnicznego znajdującego się w płd.zach części prowadzonych robót ziemnych, przy tzw. rampie oraz separatorach substancji ropopochodnych. Dokonano oględzin obiektu piwnicznego praz stratygrafii terenu uwidocznionej na profilach wykopów. Ujawniony obiekt piwniczny jest zróżnicowany pod względem achitektonicznym z widocznymi przebudowaniami. Stosownie do znajdujących się w nim przedmiotów oraz materiału ceramicznego zamykającego wewnętrzne lico ściany wewnętrznej można ustalić, iż kres jego funkcjonowania nastąpił w latach 80-90-tych XX wieku. Należy przypuszczać, iż obiekt był zapewne związany z nieistniejącym już zespołem folwarcznym, który w naszej ewidencji funkcjonuje pod adresem przy ul. Armii Krajowej 11 i datowany jest na koniec XIX wieku. Myślę, że część obiektu zbudowana z kamienia łamanego należy wiązać z tym okresem. Trudności z datowaniem tej części budowli polegają na braku wyznacznika chronologicznego (kamień nie można zadatować). Następnie obiekt uległ rozbudowie, przy niezachowaniu symetryczności rzutu. Jest to część wykonana z cegły ceramicznej. Analiza materiału ceramicznego każe sądzić, iż rozbudowa nastąpiła w I poł. XX wieku. Obiekt funkcjonował (był dostępny) do lat 80-90 XX wieku, kiedy to zapewne wybudowano ścianę zamykającą z cegły. Zapewne pierwotnie obiekt funkcjonował jako lodówka (część kamienna), następnie po rozbudowie jako pomieszczenie piwniczne.
Widoczny fragment odsłoniętego obiektu piwnicznego podczas prac ziemny w 2011 roku
(fot. Gazeta Żarowska nr 22/2011)
Odsłonięty fragment obiektu piwnicznego, przyległy do części odkrytej w 2011 roku, fot. B.Mucha
Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.
Źródła:
Gazeta Żarowska nr 22/2011 (18.10.2011 r.)
Opracowanie
Bogdan Mucha