Zabytki w gminie - Przyłęgów
Dom mieszkalny wchodzący w skład dawnej zabudowy folwarcznej: powstał przed 1829 r., przebudowany pod koniec XIX wieku. Jest dwukondygnacyjnym (użytkowe poddasze), murowanym i tynkowanym z tynkowanym detalem, budynkiem w ciągu zabudowy folwarcznej. Jego bryła o rzucie prostokąta, jest rozczłonkowana wielobocznym osiowym ryzalitem ściany szczytowej, którą wieńczy uskokowy szczyt z zegarem. Budynek pokryty jest dwuspadowym dachem ceramicznym
Budynek dawnej szkoły: wybudowany w 1895 roku. Jest murowanym na kamiennym cokole i licowanym cegłą, budynkiem parterowym z częściowo użytkowanym poddaszem. Bryła budowli jest rozczłonkowana na planie litery L. Detal ceramiczny stanowią uskokowe szczyty, naczółki i fryz arkadowy. Otwory okienne w budynku zamknięte są odcinkowo w regularnym układzie, a bryłę budowli przykrywają dwuspadowe dachy pokryte dachówką ceramiczną.
Kamienny krzyż pojednania: maltański wykonany z granitu z utrąconym jednym ramieniem. Wymiary: 123x71x24 cm (krzyż stoi na granicy gminy Żarów i Strzegom, po prawej stronie drogi Przyłęgów-Morawa)
Opracowanie
Bogdan Mucha