Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Magiel z piwnicy budynku przy ul. Hutniczej 2 w Żarowie

Drukuj
Utworzono: sobota, 06, kwiecień 2019

Budynek przy ul. Hutniczej 2 w Żarowie. Dawny przedwojenny adres Kulmizstraße 1. Tutaj na przełomie lat 20 i 40-tych XX wieku, mieściła się restauracja niejakiego Georga Scharfenberga. W przedwojennej książce adresowej Żarowa, postać ta wzmiankowana jest jako restaurator w 1929 roku i jako karczmarz w 1942 roku. Restauracja a także jej właściciel wraz z małżonką, zostali utrwaleni na jednej z ówczesnych, żarowskich kart pocztowych. Oprócz restauracji, która mieściła się we wspomnianym budynku, lokatorami byli tutaj: kowal Martin Bräuer (1929, 1942), stolarz Hermann Günther (1929, 1942), robotnik August Heilmann (1929, 1942), stolarz Gustav Hübner (1942), robotnik Gustav Menzel (1942), emeryt Gustav Rösner (1942), ślusarz Karl Winkler (1929). Mieszkańcy budynku a być może i sąsiedzi, korzystali ze znajdującego się w piwnicy stołowego magla (inaczej tzw. maglownica). To interesujące urządzenie służyło do prasowania (maglowania) większych sztuk bielizny, pościeli, obrusów, ręczników czy też zasłon. Zapewne przy pomocy tego właśnie magla, prasowano nakrycia stołów z restauracji Scharfenberga. Mechanizm przekładni kół zębatych urządzenia, wyposażony został w tzw. smarowniczkę kapturową systemu Stauffera, która podawała 4 cm³ smaru (tłoczyła smar do urządzenia przy jej dokręcaniu). Ten rodzaj smarowniczki produkowany i używany jest od lat 80-tych XIX wieku. Kompletny i w pełni sprawny magiel, który znajduje się w piwnicy budynku przy ulicy Hutniczej 2 w Żarowie, pozbawiony jest niestety tabliczki znamionowej producenta. Konstrukcja urządzenia, wskazuje jednak na wrocławską firmę Drehrollen Schammel Breslau 21. Dziełem tej samej jest zapewne magiel, ustawiony w piwnicy zamku w Żarowie.

O maglu znajdującym się przy ul. Zamkowej przeczytacie tutaj: Ponad 100-letni magiel z żarowskiego zamku

 

Pocztówka z widokiem na ówczesną Kulmizstraße oraz mieszczącą się przy niej restaurację Georga Scharfenberga

 

Budynek przy obecnej ul. Hutniczej 2 w Żarowie, fot. B.Mucha

 

 

 

 

 

 

 

 

Składamy Serdeczne Podziękowania dla pana Andrzeja za udostępnienie i prezentację opisanego magla 

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również od ręki w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2015 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.