Fotografia z 1917 roku - historii ciąg dalszy
To że historia potrafi zataczać szerokie koła, jest nieodgadniona i ciągle zaskakuje najmniej oczekiwanymi odkryciami wiemy już nie od dziś. Nie inaczej było w przypadku starej fotografii żołnierzy 50 Pułku Piechoty (niem. Infanterie Regiment Nr 50), którzy w 1917 roku przebywali w Zakładach Szamotowych Kulmiza w Żarowie (niem. Chamotten Fabrik C.Kulmiz). Temat ten poruszaliśmy niemalże dokładnie rok temu (czytaj tutaj). Omawiana wówczas fotografia zakupiona została na giełdzie w Niemczech. W rok później od Naszego opracowania okazuje się, że nadawca niejaki Robert Kegel (żołnierz z IR50), który wysłał ową pamiątkową fotografię swemu bratu Willemu, posłał w tym samym dniu także drugą, adresowaną do swoich rodziców mieszkających w Berlinie. Ta fotografia zakupiona została tym razem w Belgii. Tak więc po upływie 97 lat i różnych kolejach losu obie fotografie podpisane w tym samym dniu 23 września 1917 roku, przez jedną osobę, znów są razem i co więcej trafiły z powrotem do miejsca gdzie powstały i skąd zostały wysłane – do Żarowa !!!
Fotografia datowana na 23 września 1917 roku, którą Robert Kegel wysłał z Żarowa do swojego brata Willego (tłumaczenie poniżej)
Saarau, 23 września 1917
Drogi Willi,
przesyłam ci najserdeczniejsze niedzielne pozdrowienia. Dzisiaj jest piękna niedziela, jak w czasie pokoju. Ale wojna długo już nie potrwa. U mnie wszystko w porządku. Znów się odezwę. Pozdrawia cię najserdeczniej twój brat.
Fotografia datowana na 23 września 1917 roku, którą Robert Kegel wysłał z Żarowa do swoich rodziców (tłumaczenie poniżej)
Saarau, 23 09.1917.
Drodzy rodzice,
dzisiaj przed południem otrzymałem wasz miły list. Dzisiaj jest piękna niedziela, na polu wszystko jest gotowe do zbioru ziemniaków. Dzisiaj wyślę Willemu zdjęcie. Walterowi wysłałem coś słodkiego, przyjdzie w poniedziałek. Dla ojca jest Eisen (Eisen – może to być żelazo, żelazo, jako lekarstwo, podkowa, młotek. Wiele znaczeń). Serdecznie was pozdrawia Robert.
Fotografia nr 2 posłana rodzicom
Fotografia nr 1 posłana bratu. Jednym z dwóch siedzących obok siebie żołnierzy jest Robert Kegel
Jak pisaliśmy w pierwszym opracowaniu, Robert Kegel był żołnierzem 50. Pułku Piechoty, który w składzie 20. Brygady (10. Dywizja Piechoty, V Korpus Armijny) brał w latach 1914-1918 udział w walkach na froncie zachodnim we Francji. W czasie kiedy wykonane zostały powyższe fotografie, 50. Pułk Piechoty toczył ciężkie walki pozycyjne pod Chamin des Dames. Tamtejsza francusko-brytyjska próba przełamania niemieckiego frontu okazała się fiaskiem. W walkach poległo i zostało rannych wówczas 187 000 żołnierzy francuskich i 163 000 żołnierzy niemieckich. W wykazie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (Der Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V) odnaleźliśmy imię i nazwisko Robert Kegel, urodzony 19 lipca 1888 roku, poległ 22 kwietnia 1945 roku, pochowany na cmentarzu wojennym w Zossen koło Berlin-Dabendorf (Dział E, Rząd 2, Grób 5). Czy jest to tylko zbieżność tych samych imion i nazwisk, czy też Robert Kegel weteran z lat 1914-18, poległ w czasie II Wojny Światowej ?
Chamin des Dames 16.04 - 24.10.1917 rekonstrukcja walk
Z walk pod Chemin des Dames
Teren walk i cmentarz wojenny
Fotografie Roberta Kegela ze zbiorów Andrzeja Bielca, pozostałe archiwum autorów
Opracowanie
Bogdan Mucha
Andrzej Bielec